Biblija
Skup povijesnih i religioznih tekstova koje Židovi i kršćani drže svetima najčitanija je knjiga – s čak 3900 milijuna (između tri i četiri milijarde) prodanih primjeraka. Židovi je nazivaju Torah (Zakon), Miqrah (Čitanje), Kitbe qodeš (Sveti spisi) ili Tanakh (kratica za Torah, Neviim i Ketuvim), a kanon biblijskih knjiga proglasili su 90. godine u Jamniji. Tada su priznali 24 knjige koje su nadahnute i obavezne za židovsku vjeru, no nisu uvrstili sedam knjiga napisanih na grčkom, a koje su napisali židovi u Aleksandriji. Židovi dijele Bibliju na tri skupine: Tora (Petoknjižje), Neviim (Proroci) i Ketuvim (Mudrosne knjige). Stari zavjet pisan je na hebrejskom (osim Ezre i Daniela te nekoliko riječi u Knjizi Postanka) i u Jeremiji koje su napisane aramejskim. Završnu redakciju židovskog dijela Biblije napravila je Velika skupština u doba perzijske vlasti (6. - 4. stoljeće pr. Kr.), a izvorno su biblijske knjige pisane na svitcima pergamenta. Od Ezrina vremena židovska je Biblija pisana aramejskim pismom, a Samarijanci su zadržali staro feničko pismo. Standardno tiskano izdanje hebrejske Biblije sve do 19. stoljeća bila je Druga rabinska Biblija Jacoba ben Chayyima, objavljena 1524. Tek od 18. stoljeća izučavatelji su počeli unapređivati kritičko proučavanje hebrejskog teksta.
Kršćani dijele Bibliju na Stari zavjet i Novi zavjet. Stari zavjet obuhvaća 39 protokanonskih (kao i hebrejski kanono) i sedam deuterokanonskih knjiga (apokrifi koje ni protestanti ni židovi ne priznaju). Novi zavjet, napisan u drugoj polovici I. st., obuhvaća 27 knjiga: četiri Evanđelja (Marko, Matej, Luka i Ivan), Djela apostolska, 21 poslanicu (14 Pavlovih i 7 apostolskih) i Otkrivenje (Apokalipsa). Pisana više od tisuću godina, uređivana i tiskana u mnogim verzijama ovisno o zemlji do danas je prodana kažu između 3 i 4 milijarde primjeraka.
Osim vjerničkog aspekta, tu je i ljepota priče pa se kaže kako je Biblija jedna od najljepših knjiga svih vremena.
Mala crvena knjiga, citati Mao Zedonga (Ce-tunga)
Svoje mjesto na listi knjiga zaslužuje zbog mnogoljudnosti zemlje koju je ovaj čovjek vodio. Izbor govora i spisa revno je tiskan od 1964. do 1976. i široko je distribuiran za vrijeme Kulturne revolucije u Kini. Tiskana je u više od 800 milijuna.
Valja spomenuti i svetu knjigu Islama
Kur'an, (u infinitivu čitanje ili sakupljanje, a odnosi se ajete koji su ovdje sabrani i kojih ima 6236) i koji je prodan u oko 500 milijuna primjeraka) i kineski rječnik
Xinhua Zidian (oko 500 milijuna) koji su tiskani u pola milijarde primjeraka, a o nijednoj nemamo pouzdane podatke o broju prodanih.
Harry Potter
Serija je knjiga J. K. Rowling tiskana u 400 milijuna, a priča o dječaku koji je siroče, koji pronalazi svoj novi dom, po prvi puta ima prijatelje, ali se mora boriti sa Zlom. Nesumnjiv je utjecaj na rast mlade čitalačke publike diljem svijeta, knjige su osvojile djecu (ali i roditelje), a kako su te dječje knjige držale mnoge ljestvice najprodavanijih, pa i prva tri mjesta na listi "The New York Timesa" kad je već stizala četvrta ("Harry Potter i plameni pehar") urednici su iz očaja što se ne mogu riješiti jednog autora napravili novu listu – dječju i izazvali pobunu izdavača i knjižara. Nije to bio kraj, no da ne ulazimo dalje u to reći ćemo kako je J. K. Rowling dala da se svih sedam knjiga snimi kao audio knjige (pripovjedač je sjajan Stephen Fry), da je stekla ogromnu bazu fanova i da je među njima mnogo velikih i malih. A onda su došli filmovi…
Gospodar prstenova (Lord of the Rings)
Knjiga neprežaljenog Profesora, J. R. R. Tolkiena uvijek je na listi najčitanijih i najprodavanijih knjiga. S pravom. Nakon "Hobita" profesor na Oxfordu, pisac, pjesnik filolog Tolkien napisao je knjigu koju je izdavač podijelio u tri djela (zbog manjka papira, te da ne bi bila preskupa ta jedna velika knjiga i prilično nespretna za baratanje) izašla kao "Prstenova družina" (ljeto 1954), "Dvije kule" (studeni 1954.) i "Povratak kralja" (listopad 1955.). Tu su negdje i "
Mali princ" i Dickensova "
Priča o dva grada", obje prodane u oko 200 milijuna primjeraka, ovisno o izvoru.
Alkemičar
O Alquimista, napisao je Brazilac Paulo Coehlo davne 1988. i osvojio svijet. Alegorijska priča osvojila je mnoge, a Coehlu donijela čete obožavatelja. No, treba reći kako se ne slažu svi oko broja prodanih knjiga pa je na nekim listama na 17. mjestu sa "samo" 65 milijuna prodanih primjeraka.
Da Vincijev kod
napisao je 2003. Dan Brown. Tko je čitao "Sveta krv, sveti gral" (The Holy Blood and the Holy Grail) koju su objavili Michael Baigent, Richard Leigh i Henry Lincoln davne 1982. nije mogao biti ne šokiran teorijama koje je Brown upotrijebio. Je li Marija Magdalena bila Isusova žena i jesu li imali dijete čiji su potomci izbjegli u današnju Francusku te osnovali Merovinšku dinastiju, zatim su tu i Sionski mudraci, sveti gral, katari i i templari. Zanimljivo i napeto štivo prodano je u više od 80 milijuna primjeraka, a tema o kojoj piše Dan Brown podigla je svijet, osobito onaj vjernički, na noge.
Sumrak saga
Serija knjiga, (Twilight, Stephanie Meyer). Serija knjiga za tinejdžere, sviđalo se to nekome ili ne, prodana je u 43 milijuna primjeraka. Priča o ljubavi djevojke i prelijepog mladića koji je vampir-vegetarijanac nije ništa do ljubavne priče kakvih je u literaturi mnogo. Knjige obiluju mitskim bićima, rastancima i sastancima, ima i krvi i akcije, a kako je prije pojave ove knjige opadao broj mladih čitatelja svakako treba naglasiti da ih je ovaj serijal vratio čitanju. Barem onaj dio koji nije bio očaran serijom o Harryju Potteru. No, ovaj je serijal ponovo na vrh ljestvica izgurao i neke klasike o kojima likovi pričaju ili ih čitaju. Tako se u "Sumraku" (Twilight) čita "Ponos i predrasude" Jane Austen, u "Novom mjesecu" (New Moon) "Romeo i Jullija", u "Pomrčini" (Eclipse) "Orkanski visovi", a u "Praskozorju" (Breaking Dawn) Shakespearovi "Mletački trgovac" i "San ljetne noći".
Zameo ih vjetar (Gone With the Wind, Margaret Mitchell) Ovaj je ujedno i jedini roman kojeg je napisala američka novinarka uvijek u top 10. Mnogo je rekorda srušila i knjiga i film, no s 30 milijuna prodanih primjeraka naravno da je na listi.
Misli i obogati se (Think and Grow Rich, Napoelon Hill). Ovu knjigu smatraju najvažnijom financijskom knjigom ikad napisanom. Hill je naime razgovarao s više od 40 milijunaša kako bi publici ponudio informacije kako biti uspješan i bogat. Prodana je u 27 milijuna primjeraka.
Dnevnik Anne Frank je doista dnevnik djevojčice koja živi u skloništu. Prodana je u 27 milijuna primjeraka i iako je djelo amatersko, prekrasno je svjedočanstvo odrastanja.