Volite li Van Gogha?
Počinje prikazivanje jedinstvenog filmskog djela “Loving Vincent” no u ovom filmu koji je po mnogočemu prvi i čudesan, ipak su najčudesnije Vincentove slike koje su - oživjele! A ja sam ga imala prilike premijerno pogledati zahvaljujući distributeru 2i Filmu. Oduševljena sam. Zato ne propustite ovu divotu.
Za Čitaj knjigu piše Sandra Veić Sukreški
O Vincentu van Goghu napisano je mnogo članaka, studija i knjiga, a nama je osim Vincentovih 874 pisama (najviše bratu Theu) najpoznatija biografija “Žudnja za životom” Irvinga Stonea iz 1934. po kojoj je i snimljen film 1956. u kojem Vincenta glumi Kirk Douglas a Paula Gauguina Anthony Quinn. Nama je nešto draži Kurosawin film “Snovi”, a zanimljiv je i Altmanov “Vincent&Theo” iz 1990. u kojem slikara glumi odličan Tim Roth. Van Gogh je desetljećima inspiracija i malo tko ne voli njegove slike, ali i riječi a napisao ih je u pismima bratu, sestri, majci i prijateljima 850 000.
A sada je pred nama sat i 34 minute dug film “Loving Vincent”, nevjerojatna završnica mukotrpnog i inovativnog projekta - prvog naslikanog dugometražnog filma! Da bi ga napravili kako su zamislili autori su prvo morali izmisliti novu tehniku koju su razvijali pune četiri godine, implementirali je slijedeće dvije godine i tada složili 65 000 kadrova u sat i 34 minute dug film. Stotinu je slikara u studijima u Gdansku, Wroclawu i Ateni naslikalo više od 1000 ulja na platnu.
Prvo je snimljen “običan” film s glumcima (neki su nevjerojatno slični Van Gogovim portretima pa kudos za casting), a onda preko svakog kadra doslovno naslikali slike. U sekundi se izmjeni 12 slika, Vincentovih slika koje su žive! Režiserka Dorota Kobiela i sama je slikarica, a Hugh Welchman Oscara je dobio za crtić “Petar i vuk” 2006.. Kroz slike i priču o Vincentu vodi nas Armand Roulin…
Fascinacija s Van Goghom, njegovim slikama i životom kao da je sve veća pa će mnogi reći kako se možemo lako poistovjetiti s nesretnim slikarom kojeg razumijemo, shvaćamo, s njim tugujemo i na kraju, divimo se njegovim djelima. Naravno, legendi je pridonio i nesretan kraj, no tu je sada jedan ali. Je li Van Gogh bio suicidalan, od koje je bolesti bolovao, je li odrezao u nastupu mahnitosti svoje uho i je li se ubio? O tome se i danas vode rasprave, a dok čitate ove redke netko negdje kopa po arhivima ne bi li pronašao dokaze za ili protiv. No vratimo se Vincentovim riječima, njegovim pismima u kojima možemo iščitati njegov život, snove, dvojbe i nevolje.
Tražite li knjigu pisama svakako pokušajte naći baš pisma, a ne autobiografiju izvedenu iz prepiske braće Van Gogh koju potpisuje Irving Stone.
Želite li pak saznati mnogo više, tu je i kod nas neprevedena knjiga od 900 stranica “Van Gogh: The Life”. Autori knjige Steven Naifeh i Gregory White objavili su i senzacionalno otkriće - na stranici 851 objavljuju: Vincent nije počinio samoubojstvo! Pulitzerom nagrađeni pisci tvrde da je Rene Secretan, koji je maltretirao Van Gogha koji je svima u selu Auvers bio čudan stranac, s bratom Gastonom i Vincentom pio jedne večeri te da je slučajno opalio pištoljem u Vincenta. Rekavši kako ne treba nikoga optuživati jer “ja sam taj koji se želio ubiti” Vincent je, tvrde, izjavio kako mladca ne bi strpali u zatvor. I u ovom filmu propituje se samoubojstvo slikara koji je u deset godina naslikao oko 2100 djela, pronašao i predstavio ekspresionistički način slikanja koji će zauvijek promijeniti umjetnost. Prodao je za života jednu sliku.
U dokumentarcu “The Mystery of Van Gogh’s Ear” BBCjev Jeremy Paxen pokušao je dokazati kako Vincent nije odrezao cijelo, već samo vrh uha što je dokumentirano i liječničkim nalazom i crtežom u olovci na Vincentovoj samrtnoj postelji.
Sada možete pogledati “Loving Vincent”, pročitati knjigu “Vincent” (VBZ) i uživati u jedinstvenom i neponovljivom Vincentu Van Goghu.
https://www.youtube.com/watch?v=Gy0RVDM1sNA