Sve što vam nikad nisam rekla – Celeste Ng – uzbudljiva i poučna obiteljska drama
Ne volim kada knjiga počinje rečenicom "Lydia je mrtva". To je odmah znak neke katastrofe, sloma i tuge. Tko je Lydia? Šesnaestogodišnja tinejdžerica, najdraža kći Jamesa i Marilyn Lee, ambiciozna i inteligentna djevojka kojoj su roditelji predviđali blistavu budućnost. James Lee, ambiciozni profesor povijesti je sin kineskih imigranata, a Marilyn se za njega udala protiv majčine volje. Majka je za nju imala drugačije planove. Ponavlja li se generacijski obrazac i kod Leejevih? Nameću li roditelji djeci previše svojih neispunjenih ambicija?
Od početka do kraja romana proteže se pitanje je li riječ o ubojstvu ili samoubojstvu. Stariji brat Nathan smatra da je susjed Jack, s kojim se Lydia zadnje vrijeme intenzivno družila i viđala, kriv za Lydijinu smrt. Marilyn, Lydijina majka, nije zadovoljna tempom rada policije u otkrivanju tragova vezano za kćerinu smrt pa sama kreće u potragu za odgovorima koji bi trebali objasniti što se zapravo dogodilo. Tati Jamesu se dotle slama srce u žalosti za kćeri miljenicom i upušta se u ljubavnu aferu s kolegicom na poslu. Zanimljivo je promatrati kako se članovi obitelji svako na svoj način nose s tugom, gubitkom i osjećajem krivnje. Kako se osjeća tiha Hannah koja je doživjela šok nakon što joj je starija sestra pronađena mrtva? Nije li obitelj Lee zanemarila osjećaje svoje najmlađe kćeri koja je u tome svemu pomalo prepuštena sama sebi? Tek na kraju ovog romana saznat ćete što se dogodilo u ovoj obitelji.
Poznato je da obožavam obiteljske drame. Ova mi se posebno svidjela i dotakla me. Moramo znati da se radnja ovog romana događa 1970-tih godina u Americi. Prvo i drugoj generaciji kineskih imigranata život u malograđanskoj američkoj sredini nije bio ni jednostavan ni lagan.
Priča se temelji na različitim vremenskim razinama. Događaji iz ljeta 1977. opisani su u sadašnjoj napetosti i čine čitatelja očevidcem zapleta. Imamo uvid i u davne dane, u prošlost i doba djetinjstva Jamesa i Marilyn. Postaje nam očigledno koliko otisak života roditelja u mladosti ima katastrofalan utjecaj na kasniji obiteljski život. James koji zbog svog azijskog podrijetla nikada nije pripadao ne želi ništa više za svoju djecu nego li potpunu društvenu integraciju u veliki krug prijatelja i društva. Darovita Marilyn, koja nikada nije mogla proživjeti svoje profesionalne ambicije i čak je jednom zbog toga na kraći i neizvjestan period napustila obitelj, ne boji se ništa više od toga da njezina voljena kći Lydia ne padne u istu zamku i izgubi život kao kućanica. Koji su životni snovi njihove starije kćeri, kako se ona osjeća kao izolirana kosooka djevojčica u zatucanoj i netolerantnoj sredini nijedan od roditelja ne vidi, ali, još gore - ne zanima ih. Zapravo guraju glave "pod tepih" umjesto da rješavaju probleme.
Autorica koja se evidentno specijalizirala za obiteljske romane vrlo impresivno opisuje kako roditelji mogu u potpunosti uništiti živote svoje djece uz najbolje namjere projicirajući vlastite deficite i neostvarene snove prema djeci. Kroz roman mi, čitatelji ipak dobivamo i uvid u Lydijinu psihu koja se nema snage oduprijeti roditeljima i zbog čega je u konačnici i završila u svojevrsnoj izolaciji. Tu nema krivnje ili krivaca. To je obiteljska tragedija u kojoj je starija generacija htjela svoje propuštene prilike proživjeti kroz živote svoje djece. A to ne ide. Sviđa mi se stil pisana Celeste Ng jer ni u jednom trenutku nije patetičan ali je potresan i duboko suosjećajan.
Oba romana (Mali požari posvuda) ove kinesko američke autorice su svjetski bestseleri i svakako ih trebate čitati.