Stvari koje padaju s neba – Selja Ahava – uloga slučajnosti u našim životima
Kako li me je samo oduševila ova knjiga. Kratka po stranicama ali duga po ostavljanju utiska i dojma. Selja Ahava je druga finska spisateljica u ovoj godini koja me ugodno iznenadila svojim pisanjem. Piše tako jasno i precizno, tako istinito i poetično, da je čitati njezin roman čisto zadovoljstvo.
Postoje stvari koje ne postoje. Što ako mala slučajnost potrese nečiji cijeli svijet? Razori jednu mladu obitelj. Komad leda koji padne s neba usred ljeta i u vrtu tragično odrubi glavu majke osmogodišnje Saare ostavivši ogromnu „rupu“. Saara je tako pametno dijete koje nakon tako šokantnog gubitka majke ostaje sama sa svojom tugom jer se odrasli previše bore s vlastitim demonima. Imala sam potrebnu uskočiti u roman i tješiti to milo dijete s kojim se sudbina tako okrutno poigrala. Svidjelo mi se kako Saara sastavlja sjećanja na svoju majku, komadić po komadić. Suze su mi krenule. Nedugo nakon tog nestvarnog događaja sa santom leda iz vedra neba, Saarina teta Annu (sestra Saarinog oca) doživljava nešto nevjerojatno, gotovo nemoguće. Dva puta za redom dobije glavni i pozamašni zgoditak na lutriji. Nakon drugog dobitka padne u trotjedni san od šoka. Što se događa ako od jednog trenutka do sljedećeg ništa nije ono što je bilo prije? Da li jedan tako pozitivan šok može umanjiti onaj negativan? Puno mi se pitanja javljalo tijekom čitanja. A onda sam shvatila da u ovom bizarnom i otkačenom romanu, finska autorica Selja Ahava priča priču o nepredvidivim i bolnim hirovima sudbine. Sve se vrti oko sudbine, sreće, nesreće, nezamislivih slučajnosti i puno tuge u pozitivnom i negativnom smislu. Glavni likovi – djevojčica Saara, njezin otac, udovac koji nakon smrti supruge pada u tešku depresiju, te njegova sestra Annu se pitaju je li sve samo slučajnost ili ti događaji imaju više i dublje značenje.
U drugom dijelu knjige pojavljuje se i ribar iz Škotske kojeg u više navrata udari grom i svaki puta ponovno izaziva njegovu sudbinu. Kakve veze ima ribar kojeg četiri puta udari grom i preživi s tetom Annu pitala sam se. Mora li Annu tražiti suputnike po pitanju sudbine po cijelom svijetu? Ma knjiga je puna iznenađenja, neobjašnjivih preokreta i ništa u ovoj knjizi neće ispasti očekivano. Malo je dijaloga, puna je melankolije a većina se osjećaja likova iz knjige, može tek naslutiti. Pogotovo kada su u pitanju Saarini osjećaji i prihvaćanje sudbine. Čak i ako smo uvjereni da imamo svoj život pod čvrstom kontrolom tko može biti siguran da ga neočekivani događaj neće zaustaviti, koliko god to bilo nevjerojatno? Nema sigurnosti. Najsigurnija je nesigurnost i nepredvidljivost života. Sva ova pitanja oko sudbine će zasigurno i dalje zaokupljati čitatelja nakon završetka romana. Mene itekako jesu.
Preveo: Boris Vidović
Izdavač: Vuković Runjić