Razgovori s prijateljima – Sally Rooney – glas suvremenih mladih žena
U pisanje Sally Rooney, nove globalne književne zvijezde, sam se zaljubila na prvu. Prvo sam pročitala njezin drugi roman – "Normalni ljudi" koji je preveden u izdanju srpske izdavačke kuće Geopoetika i koji me oduševio. Stoga sam već imala određena očekivanja na početku čitanja ovog njezinog prvijenca. I nisam se razočarala. Za mene novo književno otkriće 2020. godine koje me je, zahvaljujući izvanredno pametnom i promišljenom stilu potpuno uvjerilo i natjeralo na razmišljanje uz studiju karaktera kojoj su u fokusu međuljudski odnosi, prijateljstvo, intimne veze, nevjera, sazrijevanje i promjene unutar intimnih odnosa u današnje vrijeme. Autorica se vješto poigrala s raznim osjećajima - mržnjom, ljubavlju, ljubomorom, strahom, emocionalnom boli i unutarnjim nemirima, ali i s ponosom i opravdavanjem – svime onime što se događa i u našim životima te je zato ova priča toliko autentična i realistična.
Frances, dvadeset i jednogodišnja irska studentica književnosti, biseksualka, i njezina bivša partnerica, lezbijka Bobbi, upoznaju deset godina stariji bračni par Melissu i Nicka. Melissa je afirmirana fotoreporterka dok je Nick, manje poznati glumac. Melissa želi pisati esej o Frances i Bobbi koje se pojavljuju na večerima poezije i književnosti, a povremeno se susreću i na drugim kulturnim događanjima u Dublinu. Njihova druženja se nastavljaju na zajedničkim večerama uz koje se vode dugi razgovori no često puno toga ostane neizgovoreno ili bude pogrešno shvaćeno. Prave osjećaje i motivacije likovi zadržavaju za sebe dok se ozbiljni i stvarni problemi prešućuju nakon čega nastaju nesporazumi. Razvoj priče je nevjerojatno intenzivan i dubok. Osjeća se ta hinjena rezonancija pozitivnosti koja stvara toksičnu neiskrenost.
Ova knjiga govori o prijateljstvu, naivnosti, tajnama, odanosti i nevjeri između prijatelja i parova. Osobno, ali i putem maila razgovaraju o seksu i prijateljstvu, umjetnosti i književnosti, politici i rodnim pitanjima. Mi kao čitatelji kao da sjedimo pored njih u nekoj fotelji i sve to gledamo i slušamo kao tihi promatrači. Frances je totalno pod dojmom Melissinog i Nickovog profinjenog doma i atmosfere koja tamo vlada. Već prvu večer mlade studentice ostaju spavati u njihovoj kući, a Frances je od prvog trenutka opčinjena zgodnim Nickom, dok Melissu više privlači profinjena Bobbi. Isprepliću se platonska, romanična i tjelesna ljubav.
Iz Francesine perspektive saznajemo kako se međusobno razvijaju odnosi ta dva para – jednog heteroseksualnog i jednog homoseksualnog. Riječ je zapravo o moći, egu i samopouzdanju. Kao čitatelji također ulazimo u obiteljske odnose glavnih junakinja i uključeni smo u njihovo psihičko i fizičko zdravlje.
Razmjena mišljenja i međusobni odnosi poticali su me da uspoređujem svoje stavove s stavovima likova iz knjige. Na kraju svi imamo želje, osjećaje i žudnje s ciljem da se osjećamo sigurno i sretno. Zato knjiga zaslužuje potpunu pažnju sve do „sjajne posljednje rečenice“. Dakle ovo štivo ne preporučujem baš za plažu i površno čitanje iako je knjiga podijeljena na kraća poglavlja što pogoduje protoku čitanja i pisana je vrlo jednostavnim stilom.
Jasna preporuka za čitanje. Sally Rooney je od mene ponovno zaslužila 5 zvjezdica i jedva čekam njezinu sljedeću knjigu.
Sally Rooney rođena je u Castlebaru 20. veljače 1991. godine. Studirala je englesku i američku književnost na Trinity Collegeu u Dublinu gdje i danas živi i radi.
Prevela: Patricija Horvat