Pročitala sam tri upečatljive i snažne knjige! Sve tri govore o vječnoj temi – nevjeri! Autobiografija o talijanskoj obitelji Gucci, razmišljanja o seksu i razmnožavanju pod nazivom „Rat sper
Odlučila sam ne pisati o svakoj knjizi zasebnu preporuku već vam ih sve tri odjednom predstaviti:
In the Name of Gucci: A Memoir by Patricia Gucci (knjigu sam čitala na njemačkom jeziku jer nije prevedena na hrvatski)
Svi znate da obožavam autobiografije pa me je tako i ova, koju je napisala Patricia Gucci, potpuno obuzela. Patricia je vanbračna kćer stvoritelja modnog carstva Gucci, osebujnog Alda Guccia, koja je nakon više od dvadeset godina obvezatne šutnje odlučila svijetu ispričati i svoju stranu priče o toj modnoj dinastiji koja je prošla kroz mnoge uspone ali još više padova i skandala. Gucci je uz onaj Louisa Vuittona najpoznatiji modni logo ikad. Njezin otac, Aldo Gucci bio je na čelu te obiteljske kompanije kada je ona bila u najvećoj ekspanziji i kad je 1970-tih i 1980-tih godina ostvarivala prodaju od 500 milijuna dolara godišnje. Sve je počelo 1921. godine kada je Gucio Gucci osnovao tvrtku u Firenzi, a nakon njegove smrti 1953. tvrtku su preuzeli njegovi sinovi i unuci što je u konačnici kuću Gucci i dovelo na rub bankrota, a Alda spremilo u američki zatvor. Aldo Gucci je bio jako sposoban biznisman s vizijom i jakim poslovnim instinktom, ali je s druge strane bio veliki „ljubavnik“ , obožavatelj žena koji nije znao posložiti svoj privatni ni obiteljski život. Već na samom početku svoje muškosti oženio se Engleskinjom koju nije volio a koja mu je rodila tri sina. Ti sinovi su ga kasnije uništili, izdali i doveli Gucci na rub bankrota. Njegova najveća ljubav i utočište cijeli je život bila jedna od njegovih prvih tajnica - Bruna Palombo koja mu je rodila jedinu kćer – Patriciu koju je beskrajno volio. No ta obiteljska veza je bila zabranjena i prokleta.
Priča je autentična, jaka, morate suosjećati s Patricijom koja se rodila u Londonu u potpunoj tajnosti, s njenom majkom koja se cijeli život skrivala i stidjela što joj je pripala uloga ljubavnice iako je ona iskreno i beskrajno voljela Alda. Morate znati da je u to vrijeme preljub u Italiji bio zločin zbog kojeg se išlo u zatvor, a rastava braka je bila nemoguća misija. Svi mi mislimo da su takve bogate obitelji koje žive u obilju i na svim stranama svijeta sretne, da uživaju u plodovima svojega rada i bogatstva, ali čitajući ovakve iskrene ispovijesti shvatite da to ni najmanje nije idilično. Naprotiv.
Rat sperme (nevjera, seksualni konflikt i druge bitke u krevetu) – Robin Baker
Ova knjiga je pravo iznenađenje za mene. Riječ je o publicistici koja nam daje odgovore na mnoga pitanja vezana uz seksualni život, odabir partnera, nevjeru i - razmnožavanje. Zašto nas u jednoj savršeno sretnoj i zadovoljavajućoj vezi ponekad spopadne snažan poriv za nevjerom? Zašto muškarci prilikom snošaja izbace sjemena kojim bi mogli oploditi cjelokupno stanovništvo Sjedinjenih Američkih Država? I zašto onda polovica tog sjemena iscuri niz ženske noge. Zašto neki parovi, iako je s njima fizički i zdravstveno sve u redu, nikako ne mogu dobiti dijete i zašto je tako teško pogoditi najbolje vrijeme za snošaj? U knjizi saznajemo zašto imamo tako snažan poriv za samozadovoljavanjem i zašto žene rjeđe doživljavaju orgazme od muškaraca. Postoje li noćni orgazmi u snu i zašto su oni tako snažni? Knjiga je pisana stručno, ali svaka argumentacija je potkrepljena stvarnim događajem i primjerom seksualne aktivnosti. Svi naši seksualni stavovi, emocije, reakcije i ponašanje vrte se oko „rata sperme“, što svjesno ali puno više podsvjesno. Zanimljivo mi je to bilo saznavati. Nisam bila svjesna koliko je žensko ponašanje uglavnom pokušaj da nadmudri svojeg partnera i druge muškarce na način da utječe na to koja će sperma kojeg muškarca imati najbolje izglede za uspjeh u ratu koji ona potiče. Jer, na kraju, svi smo nastali spajanjem jednog jajašca i jednog spermija. Da naš otac i majka nisu imali taj puta snošaj kada su nas začeli, mi ne bismo nikada postojali. Čak i rutinski snošaj ima svoja iznenađenja. Kao što je i ova knjiga veliko iznenađenje za mene. Zanimljivo je da je neko vrijeme knjiga u Americi bila zabranjena. Čitatelji su je nabavljali na crno.
„Žena moga muža“ – Tanja Belobrajdić
Ovo je snažno dvosmjerno svjedočanstvo o nevjeri, prevari, izdaji, boli, patnji u muško - ženskim odnosima. Vječna je to tema koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Jer svatko od nas se barem jednom našao u jednoj od ovdje spomenutih situacija i kovitlacu ovakvih emocija. Ja jesam, pa me je stoga ova priča itekako „zdrmala“. Dvije žene, okorjele suparnice nalaze se u jednom kafiću na benzinskoj stanici kako bi razjasnile jedna drugoj, ali i svaka sebi samoj, bitku za istog muškarca. Rat za muškarca se događa u doba za vrijeme i nakon Domovinskog rata. Simbolika samo takva. Crnohumorno, cinično i vjerodostojno napisano. Čudno da već prije nisam čula za genijalnu i talentiranu Tanju Belobrajdić, nagrađivanu hrvatsku autoricu.