Postanak – Dan Brown - što ovaj puta povezuje religijske simbole, Španjolsku, Uber i električni auto Tesla?

Danu Brownu je ponovno uspjelo napisati odličan, napet triler s kojim nas vodi u ludu vožnju po Španjolskoj u ni manje ni više električnom automobilu Tesla. Od Bilbaa do Barcelone, od Madrida do Seville, od Budimpešte do Sharjaha, kulturne prijestolnice Ujedinjenih Arapskih Emirata. Peta po redu napetica s harvardskim profesorom religijske simbiologije, Robertom Langdonom koji se uz svu svoju hrabrost ali i mnoge fobije, pretvara u pravog istražitelja napisana je po već iskušanom receptu četiri prethodna romana s kojima smo putovali po Parizu, Rimu, Washingtonu, Veneciji, Istanbulu… Recept je to, koji jednostavno ne može ne uspjeti.
I ovaj puta je izazov riješiti zagonetku i preživjeti opasne situacije zajedno s lijepom i inteligentnom ženom. U ovom nastavku je to neodoljiva Ambra Vidal, ravnateljica Guggenheimovog muzeja u Bilbaou, koja je zaručena za španjolskog prijestolonasljednika Juliana.
Mladi svjetski priznati računalni znanstvenik, revolucionar, milijarder, futurist, izumitelj i poduzetnik Edmond Kirsch javno je smaknut na najokrutniji način, netom prije nego što je svijetu trebao obznaniti najveće otkriće svoga života, a najvažnije za čovječanstvo. Svijetu je želio ponuditi odgovore na vječna temeljna pitanja: Odakle dolazimo? Kamo idemo?
Edmond želi opovrgnuti religijske dogme zbog kojih milijuni ljudi vjeruju kako već znaju odgovor na ta velika i vječna pitanja. Budući da svaka religija ne nudi iste odgovore, civilizacije su skončavale ratujući kako bi se otkrilo čiji su odgovori ispravni i čija je inačica božje priče ona Jedina i Istinita. Edmond je pripremio arenu za veliki dvoboj između sebe i religija svijeta. Tko će pobijediti i hoće li se ikada saznati prava istina? Je li španjolska monarhija pred slomom?
Dan Brown me je uspio do kraja romana držati u velikoj napetosti i osvojiti moje srce, uostalom kao i uvijek do sada. Teško mi je istaknuti što mi je simpatičnije i draže u njegovom pisanju. To što uz Danove knjige putujem po najljepšim gradovima Europe i svijeta, bez pakiranja kofera i jurnjave po aerodromima ili autoputevima, ili to što upoznajem najpoznatija umjetnička dijela (posebno su mi privlačna Gaudijeva arhitektonska remek-djela u Barceloni), važne povijesne lokacije za koje su vezane vrlo zanimljive i neotkrivene ili manje poznate priče. Ovaj puta Dan Brown vrlo vješto povezuje ono drevno, povijesno i mistično s novim, revolucionarnim tehnologijama koje nas svakodnevno sve više i više okružuju i bez kojih više ni ne možemo zamisliti život. Tema ovog romana je velikim dijelom posvećena Umjetnoj Inteligenciji koja nas sve više osvaja, ali i obvezuje. Sviđa mi se da se u novom nastavku Langodnovih avantura spominju društvene mreže poput Facebooka, Twittera i Google mapsa. Sviđa mi se što se likovi u svom bijegu i skrivanju služe Uberom – sveprisutnom uslugom vožnje na zahtjev koja je u nekoliko posljednjih godina poharala svijet i što se Langdon i Ambra u svom bijegu od neprijatelja i onih koji ih žele smaknuti, a u utrci za pronalaženjem lozinke koja se krije u stihu od 47 slova omiljene Kirschove poezije, voze u električnom automobilu Tesla. Uspiju li pronaći i dešifrirati lozinku možda će i uspjeti čovječanstvu ponuditi odgovor na dva temeljna pitanja ljudskog postojanja i time otkriti možda i dovoljno jednostavnu Kirschevu tajnu koja će vas svojom realnošću oboriti s nogu. Ma svaka mu čast. Ni u jednom trenutku čitanja nije mi bilo dosadno, nejasno ili nerealno. Od sada imam još veću želju još jednom posjetiti čarobnu Barcelonu u kojoj sam bila prije nekih osam godina i naravno, upoznati šarmantni i zavodljivi Bilbao. Možda u nekom od najboljih restorančića na svijetu naletim i na profesora Langdona.
"Najveća sinagoga u Europi je u Budimpešti, u ulici Dohány. Izgrađen u maurskom stilu, s dva masivna tornja, ovaj hram može primiti više od tri tisuće vjernika - na klupama u prizemlju muškarce, a žene na balkonu."
Iz knjige Postanak Dana Browna
"Madridska kraljevska palača najveća je kraljevska palača u Europi, kao i jedan od najčudesnijih primjera spoja klasične i barokne arhitekture. Podignuta na mjestu maurskog dvorca iz 9. stoljeća, trokatno pročelje s kolonadama prostire se 150 metara u širinu velike Plaza de la Armeria, trga na kojem se smjestila. U unutrašnjosti se nalazi zamršeni labirint od 3418 soba koji krivuda kroz gotovo 140 000 četvornih metara površine." - iz knjige "Postanak" Dana Browna.
"Most La Salve u Bilbau prelazi rijeku Nervion toliko blizu Guggenheimova muzeja da često izgleda kao da se te dvije građevine spajaju u jednu.
Odmah prepoznatljiv po jedinstvenom središnjem potpornju - visokom i crvenom, u obliku divovskog slova H - most je ime La Salve dobio po narodnim pričama o mornarima koji su se rijekom vraćali s mora i izgovarali molitve zahvale za siguran povratak kući."
Iz knjige "Postanak" Dana Browna


