Plava lisica - Sjon
U jedno popodne, sam na plaži "progutala" ovu predivnu knjigu. I knjiga i njezin pisac – Sjon su za mene pravo iznenađenje. U trenutku čitanja sve je oko mene bilo plavo – i nebo i more i plava (ili crna) lisica i daleki ledom okovani Island. Dok je mene grijalo sunce i trideset stupnjeva, uz pomoć ove knjige propisno sam se „ohladila“ na minus dvadeset uz hrpu snijega i snježnih lavina. Nevjerojatnu magiju i intenzivnost posjeduje ova priča.
Godina je 1883. Zima na Islandu je oštra i ledena. Abba se nalazi u lijesu i treba ju pokopati. Je li zaista ona u lijesu ili je botaničar Fridrik lijes natrpao kamenjem? Fridrik će „svoju“ Abbu par sati kasnije pokopati u vlastitom vrtu, na najljepšem mjestu, onako kako to Abba i zaslužuje. Abba je imala Downov sindrom što se u to vrijeme smatralo teškom retardacijom i ludošću. Fridrik je svoju pokćerku spasio od zarobljeništva i silovanja i ne želi ju predati okrutnom svećeniku Balduru Skugassonu čak ni kada je mrtva. Oko Abbe i Baldura isprepletena je velika, tamom obavijena tajna. Što povezuje lov na plavu lisicu koja ima magične moći, smrt mlade žene i tajnu mjesnog svećenika saznjate iz sto stranica ovog knjiškog dragulja koji nam dolazi iz zemlje u kojoj se itekako štuje knjiga i u kojoj je svaki drugi stanovnik pisac.
Uz poestski stil pisanja Sjon nevjerojatno osjeća tu tanku liniju između prirode i čovjeka i vodi nas u mitske svijetove na rubu Artičkog kruga ukazujući nam na to tko je zapravo čovjek i kakvi ga zakoni prirode određuju i uravnotežuju.
Tko želi brzo otploviti i otputovati u jedan sasvim drugi svijet neka posegne za ovom pričom.
Čitati Sjona neobično je iskustvo. Za mene potpuno novo i neistraženo. Pisac umjetničkog imena Sjón (alias Sigurjón B. Sigurdsson) koji je prava spisateljska zvijezda na rodnom Islandu ali i u čitavom svijetu, poznat je kao autor tekstova nekih od najpoznatijih pjesama glazbenice i umjetnice Björk.
Sjón je rođen u islandskoj prijestolnici Reykjaviku 1962. Slavni prozaist, pjesnik i tekstopisac već je s 15 godina objavio prvu zbirku poezije, jedan je od pokretača moderne islandske kulturne scene i jedan od osnivača neonadrealističke skupine Meduza. Napisao je sedam romana, od kojih je najpoznatija "Plava lisica" za koju je osvojio prestižnu književnu nagradu Nordijskog vijeća 2005. godine.
Posljednji roman "Mjesečev kamen - dječak koji to nikad nije bio" osvojio je sve književne nagrade na Islandu. Sjónova poezija prevedena je na dvadesetak jezika, a suradnja s redateljem Larsom von Trierom na filmu "Ples u tami" donijela mu je i nominaciju za nagradu Oscar. Sjón je predsjednik islandskog PEN-a, a trenutačno živi i radi u Reykjaviku.
Hvala prevoditeljici Tatjani Latinović na odličnom prijevodu. Jedno bez drugog ne ide. I njen životopis je očaravajući.
Zaista jedva čekam prijevod njegovog posljednjeg romana „Mjesečev kamen – dječak koji to nikad nije bio“ za koji sam čula samo riječi hvale i ushićenja.
Izdavač: V.B.Z.