Namjerno zanemarivanje – Lena Andersson – briljantno napisana priča o neuzvraćenoj ljubavi
Ovu knjigu trebaju čitati svi oni koji su zaljubljeni, koji su bili zaljubljeni ili koji žude biti zaljubljeni.
Koliko smo spremni obmanjivati sami sebe u čežnji da budemo voljeni? Švedska spisateljica Lena Andersson me je oduševila s ovom knjigom i želim čitati još njezinih knjiga jer očarava filigranskim jezičnim stilom, ali i dobrim poznavanjem ljudske psihe i ljubavne igre između žene i muškarca. Vjerojatno je i sama prošla kroz slična iskustva jer bez napora uspijeva pored priče predstaviti realnost života bez imalo patetike. Nakon čitanja osjećam se obogaćeno i zadovoljno.
Onaj tko u ljubavnoj vezi ode, ne osjeća bol, već je nanosi. Onaj tko ode nema potrebe za razgovorom. S druge strane, onaj tko je ostavljen, upetljan je u bol i razočarenje i ima potrebu za razgovorom, za objašnjenjima i da drugom kaže da nije u pravu. Svi vole i plaču na isti način i iz sličnih razloga. Svi prevare ili bivaju prevareni na isti način i pri tome misle da nitko nikada prije njih nije bio tako zaljubljen kao oni, i da nitko nije iskusio takvu bol. Svi su jedinstveni na svoj način.
Glavna junakinja je pjesnikinja i spisateljica, tridesetogodišnja Ester Nilsson. Ona je razumna osoba, usmjerena je na karijeru i u dugotrajnoj je i stabilnoj ljubavnoj vezi. Dobila je sjajnu ponudu da o umjetniku Hugu Rasku napiše kratki esej i predstavi ga u obliku predavanja. Hugo sjedi u publici i time se sve mijenja, taj je trenutak promijenio sve. To je njihov prvi i sudbonosni susret. Na prvi pogled započinje potpuno bezopasna, neobvezujuća komunikacija, puna koketiranja i očijukanja, a koje pokreće niz događaja koji katastrofalno završavaju za "slijepu" Ester.
To je neispunjena i iskrivljena ljubav koja utječe na obje strane, ali samo jedna od njih osjeća to u svim aspektima svog života. Za narcisoidnog Huga taj odnos postaje perfidna igra puna laži i manipulacije. Što bi se drugo od narcisa i moglo očekivati? Narcis ne podnosi toliku blizinu i prisnost. Nakon što se zbliže i provedu prvu noć zajedno, on se ponaša vrlo zbunjujuće: često nestaje na nekoliko dana, a zatim se javlja kao da se ništa nije dogodilo i nastavlja Ester držati u neizvjesnosti. Uživa u tome što ga Ester obožava i idolizira, ali ostaje nepristupačan i sve se više gubi u izgovorima. Ester izjeda ta neizvjesnost te sumnja u postojanje druge žene. U početku ne postavlja nikakva pitanja koja bi Hugu mogla biti neugodna, ne želi se činiti zahtjevnom ili mu postati smetnja. Ali, ona pametna i staložena Ester odavno je izgubila svoju autonomiju, emocionalno je potpuno ovisna o Hugu i živi samo za trenutke koje može provesti s njim. Njezin život se sastoji isključivo od čežnje za porukom ili sljedećim susretom i od nade da će se jednog dana vratiti k njoj i pokazati svoje osjećaje. Muškarac prema ženi iskazuje moć dok ona pati, postaje ovisnica, i kao da pomalo gubi razum. Nastupa čista destrukcija. Pitanje je samo koliko se žena može poniziti u takvom odnosu. To zanima autoricu.
Knjiga vrvi mudrim rečenicama osim što je napeto štivo koje vam potpuno zaokupi pažnju. Svo vrijeme sam željela uletjeti u roman, uhvatiti Ester za ramena, protresti i reći joj: "zar ne vidiš što ti radi? Kako si to možeš dozvoliti? Okreni se na peti i odi. On je jedan obični manipulator koji će te poniziti do kraja!". Ali, s druge strane, svi se možemo prepoznati u odnosu Ester i Huga. Ima toliko istine u ovoj knjizi. To i privlači nas čitatelje. Svi smo sigurno na ovaj ili onaj način doživjeli nešto slično. Ovdje je riječ o nemogućnosti ostvarenja srdačnih i prisnih odnosa s narcisoidnim partnerom koji namjerno i s guštom izaziva patnju. Ne, ovo nije psihološki priručnik već roman koji čitatelja drži zarobljenog do samog kraja.
Obavezno pročitajte!!! Knjiga je to koja se pamti.
Prevela: Željka Černok