Čitamo li hrvatsko?
Statistike govore da se u Hrvatskoj više čitaju prijevodi stranih autora. Čitate li vi više domaće ili strane autore?
Ja podjednako volim i čitam strane i hrvatske knjige.
Pripremila sam vam popis mojih hrvatskih miljenica u posljednjih godinu dana:
1. Kristian Novak
Črna mati zemla
Kristianov roman kao i „Ciganin, ali najljepši“ ima elemente najnapetijeg krimića uz preispitivanje društva i malograđanskog licemjerja među stanovnicima manjih naselja, učestalosti vršnjačkog nasilja i nasilnog izopćenja iz sredine onih koji su drugačiji i onih koji trebaju pomoć. Ima tu i autobiografskih dijelova. Sve je začinjeno starim legendama, tradicijom i neizostavnim međimurskim dijalektom.
Oduševljenje ovom knjigom je isto kao i kad sam čitala „Ciganin, ali najljepši“. Kristian Novak je za mene trenutno najbolji hrvatski pisac.
2. Marina Vujčić
Mogla sam to biti ja
U ovom odličnom romanu riječ je o gubitku voljene osobe i kako se nositi s emocionalnom patnjom koja nastaje kada izgubimo nekoga koga volimo. Glavna junakinja prolazi kroz faze tugovanja poput: poricanja, ljutnje, potištenosti, prihvaćanja i prilagođavanja situaciji. Spisateljica na kraju razbija iluziju da nekome možete pomoći, da itko može pomoći bilo kome kad treba sanirati nepodnošljivu bol i tugu. Čovjek na koncu sve mora odraditi sam. Svatko se sam mora spasiti a pri tome uvidjeti razliku između boli i patnje. Jer bol je ta koja uvijek ima kraj, dok patnja može nikad ne prestati.
Osim ovog Marininog romana od srca vam preporučam i njene romane: „Susjed“, „Otpusno pismo“ i „A onda je Božo krenuo ispočetka“
3. Lari Mari
Armati
“Armati” je roman višeg misaonog nivoa koji čitatelje vodi na put otkrivanja skrivenih talenata i životnog poziva.
Duhovna priča prepuna je metafora, divnih pjesama i magičnih ulomaka. Svaka rečenica obučena je u ruho zadivljujućeg rječnika. Misteriozna radnja, zanimljivi likovi i karizmatični junak Ian Artanian vode vas do jednog od venecijanskih otoka na kojima se krije tajna obiteljska priča.
Osim ovog trećeg romana uspješnog opatijsko književnog dvojca, od srca vam preporučam i njihove prve dvije knjige u seriji „Proze koja liječi“: „Bez ljubavi i mržnje“ i „Zlatni mjesec“.
4. Ivica Prtenjača
Brdo
Topao, naivan i neodoljivo simpatičan roman govori o glavnom junaku bez imena koji bježi iz Zagreba nakon što je dobio otkaz (ili potaknuo dobivanje otkaza) kao PR stručnjak u izdavačkoj kući i Muzeju suvremene umjetnosti. On zapravo doživljava klasični i danas rasprostranjen tzv. “burn out” i odlučuje iz korijena promijeniti život te presložiti svoje životne prioritete. Treba mu mir i sloboda od svakodnevnih problema. Nada se da će nakon svega pronaći, i toliko svima nama upitan, smisao života. Knjigica koja se brzo čita a duže pamti.
5. Damir Karakaš
Sjećanje šume
„Sjećanje šume“ sam pročitala u jednom dahu. To je knjiga sjećanja na jedno djetinjstvo i dječačko odrastanje u surovoj Lici. Knjiga je podijeljena na kratke priče u kojima prevladava iskrenost, duhovitost i jednostavnost. Iz svakog retka izvire silna žudnja i glad za roditeljskom ljubavlju i pohvalom protkana strahom od „neimenovane“ dječakove bolesti. Radi se o poslastici koja vam začas pokrene sve osjete mirisa, sluha, opipa i vodi vas kroz magiju i radost odrastanja. Zato – obavezno čitati. Posebno pohvaljujem oblik i dizajn knjige. Jedna od ljepših knjiga koje sam držala u ruci.
6. Mani Gotovac
Fališ mi
Obožavam Mani i njene iskrene životne priče. Bez dlake na jeziku, bez srama i zadrške iskreno, pošteno i s djetinjom čistoćom. Sigurno će i vas najviše dirnuti prvo poglavlje druge knjige ('Mamica') u kojem Mani bez zastajkivanja dirljivo i do boli iskreno, piše o svojoj pokojnoj kćerki Ani, koja je od teške bolesti umrla kao šestogodišnja djevojčica. Teško da ćete ostati ravnodušni i bez suza u očima nakon čitanja ovog dijela Manine autobiografije. A opet, Mani je cijelu knjigu uspjela napisati bez mrve patetike ili knjiške pretencioznosti. Čitajući ovo djelo kao da pratite Manin tok svijesti. Maestralno.
Osim ovog autobiografskog romana preporučujem i ostale Manine knjige: "Snebivaš me", "Ma koji život, ma koji teatar"
7. Rosie Kugli
Keks i glad - zbirka kolumni
Prije svojih literarnih uspješnica Rosie je bila uspješna u pisanju kolumni. U kraćoj formi opisivala je ono što svaki smrtnik naziva životom. Život u svim njegovim oblicima i licima, život u svim njegovim raspoloženjima. Rosie tako zovu i hrvatskom Carry Bradshaw. Ovo je knjižica bez koje ne biste trebali otići na plažu! U svakoj od kolumni naći ćete barem jedan komadić sebe. Ležerno, iskreno, autentično i puno života.