Malo je nedostajalo – Liane Moriarty – svaka obitelj ima neku svoju tajnu. Kako tajne utječu na odnose i kako se nositi s osjećajem krivnje
Veliki sam fan Lianeinih romana jer na zanimljiv način piše o običnim, malim životima, o obiteljskim tajnama i zavrzlamama u kojima se svatko od nas može pronaći i s kojima se lako možemo poistovjetiti. U ovom romanu se priča vrti oko tri obitelji iz predgrađa Sydneya koje su na različite načine povezane, što kroz prijateljske ili susjedske odnose. Tako od prve stranice pratimo čelisticu Clementineu, njezinog muža marketinškog stručnjaka Sama s kojim ima dvije kćeri, Ruby i Holly. Tu je i Clementineina prijateljica iz djetinjstva, Erika koja je udata za smirenog Olivera, koji nemaju djece, ali umjetnom oplodnjom pokušavaju dobiti dijete. Treći je protagonist bogati susjed Vid, električar oženjen za seksipilnu Tiffany s kojom ima kći Dakotu.
Svi se oni nalaze na roštilju tog kobnog dana kod Vida i Tiffany, na njihovom velikom i bogato uređenom imanju. Zašto je okupljanje oko roštilja kobno? Zato jer od toga dana ništa u ove tri obitelji nije isto. Događaje tog poslijepodneva svatko je zapamtio na svoj način, a to što se dogodilo nikada neće moći biti zaboravljeno i zauvijek će utjecati na sve tri obitelji. Clementine i Sam su domaćine poznavali samo kroz Erikino spominjanje i iz puste znatiželje prihvatili su poziv na druženje. Na prvu su bili fascinirani susjedovim imanjem, ali i njima kao ljudima. Sam na roštiljanju nije prestajao buljiti u Tiffany koja zrači seksipilom i posebnom privlačnošću, a Clementina se napadano zagledavala u šarmantnog i duhovitog Vida koji se „pali“ na glazbeno nadarene žene. Vid je odnedavno jako zainteresiran za klasičnu glazbu i silno želi posjećivati Clementineine koncerte.
Iako je komplicirani prijateljski odnos Clementine i Erike okosnica ovog romana, Liane vješto isprepliće i ostale prijateljske i obiteljske tajne i bolne istine kroz svoj zanimljiv stil pripovijedanja. Ubrzo saznajemo da Erika zbog čestih napada panike posjećuje psihijatricu i uči kako se nositi s bolnim nasljeđem iz obitelji. Osim toga Erika i Oliver trebaju ženu dobrotvorku koja im je spremna donirati svoja jajašca za umjetnu oplodnju kako bi konačno postali roditelji. Jer u Australiji vlada prava nestašica jajašaca i najlakše bi bilo da uspiju nagovoriti neku Erikinu prijateljicu ili rođakinju na doniranje. Ne žele jajašce žene koju ne poznaju. Kako oni kažu „ne žele sastaviti dijete od rezervnih dijelova“. Clementine s druge strane ima problema u braku sa Samom koji je sve odsutniji i udaljeniji od nje. Seksualni život im se potpuno ugasio, sve se češće svađaju i ne nalaze zajednički jezik. Njihov brak uskoro postaje svačija briga, a pogotovo Clementineine majke Pam. S druge strane ni Tiffany nije imala „bezazlenu“ prošlost i ono što na roštilju otkriva ostalima nije nimalo lako priznanje. Vid se zna nositi s prošlošću svoje druge supruge s kojom ima jednu kćer, ali Erika i Clementine se pomalo zgražaju i „boje“ za svoje muževe, ali i djecu. Napetost u romanu vješto i slojevito raste, onako kako to Liane odlično zna izvesti.
Meni je Liane Moriarty pomalo australska Elena Ferrante.
Što se dogodilo tog kobnog popodneva na vrtnom roštiljanju, zašto je Erika kriknula i izgovorila Clementinino ime, kakvu ulogu je odigrao čudljivi i introvertirani stariji susjed Harry, kako se Erika nosi sa svojom prošlošću i bolesnom majkom, kako se Oliver miri s činjenicom da možda nikada neće postati otac, a kako se Vid i Tiffany nose s velikim osjećajem krivnje, saznajte u ovoj književnoj poslastici. Kroz priču se stranicu za stranicom počinjete uživljavati u sve ove zanimljive likove i dobro razumijete njihove motivacije i akcije. Na kraju prepoznajete i sebe, svoje prijatelje, susjede i daljnje poznanike.
Život piše najbolje romane. Zato ovaj nemojte propustiti.