Mali požari posvuda – Celeste Ng - nezaboravna knjiga
Toga jutra mještani mirnog i obiteljskog mjesta Shaker Heights vidjeli su dim koji je sukljao iznad stabala. Čim su čuli sirene znali su da se dogodilo nešto strašno. Plamen je proždirao svih šest spavaćih soba u kući obitelji Richardson. Sve sobe bile su prazne i u svakoj se osjećao miris benzina. Požar je bio očito podmetnut. Svi su znali da je to učinila Izzy, najmlađa kći obitelji. Lexie, najstarija kći, Trip najstariji sin i mlađi Moody primijetili su rupu na mjestu na kojem je trebala biti buntovnica Izzy, učenica prvog razreda srednje škole. Crna je ovca obitelji. Elenina naoko nedodirljiva idila pred njenim očima se pretvorila u pepeo. Tako na početku knjige saznajemo što se dogodilo na kraju. A onda počinje priča o dvije obitelji. Posve različite obitelji. Žanr je to koji najviše volim – obiteljska drama.
Prva, mnogobrojna obitelj Richardson dobrostojeća je tradicionalna američka obitelj koja oduvijek živi na istom mjestu, u idiličnom predgrađu Clevelanda u Shaker Heightsu i imaju četvero djece, jedno drugome do uha. Gospodin Richardson je odvjetnik, a gospođa Richardson piše za lokalne novine. Oboje svaki dan odlaze na posao dok djeca idu u škole.
Druga je obitelj Warren, manja i ležernija i broji samo dva člana – majku, tridesetšestogodišnju Miju i njenu kćer, petnaestogodišnju Pearl. Gospodin Warren ne postoji. Mia je umjetnička fotografkinja i jedva krpa kraj s krajem. Učestale selidbe iscrpile su i Miju i njenu kćer, ali odlučile su se konačno skrasiti na jednom mjestu i na dulje vrijeme. Mirni Shaker Heights čini se idealanim mjestom za savijanje gnijezda. Naravno, bude li dovoljno novaca, a za to treba raditi barem nekoliko poslova. Mia i Pearl unajmile su tako stan obitelji Richardson koji su ovi iznajmljivali u obližnjoj ulici Winslow. Tako su se dvije obitelji sudbinski povezale. Različitosti se privlače, ili ipak ne?
Kada Pearl upozna svoje vršnjake u obitelji Richardson – Moodya, Lexy, Tripa i Izzy, sve više vremena provodi kod njih. Očarana je njihovim načinom života, njihovom majkom i njihovom kućom. S druge strane najmlađa Izzy Richardson, buntovna i vrlo često osamljena se, kao začarana, vrlo brzo vezuje za Miju , Pearlinu mamu i žudi za takvom „vrstom“ majke koja je zainteresirana, brižna i opuštena. Mia joj postaje uzor, mentorica i uz nju osjeća toliko potrebnu ljubav. Vlastita majka previše je stišće, kontrolira i slama.
Sjećate li se svoga djetinjstva? Jeste li ikada poželjeli da vam je mama neka druga žena, mama vaše prijateljice ili prijatelja? Ja jesam. Sjećam se kako sam kao desetogodišnjakinja počela sve više vremena provoditi u mnogobrojnoj obitelji moje prijateljice iz razreda. Tamo mi je u tom periodu bilo ljepše, opuštenije i ugodnije. Njih je bilo troje, a ja sam bila jedinica. Kao i kod obitelji Warren. Uvijek su mi se druge majke činile uviđavnije, manje zastrašujuće i tolerantnije. Tako nam se valjda svima čini…
I dok svatko od djece u ovom romanu malo pomalo pronalazi svoj svijet, otkriva svoje naklonosti, afinitete i prolazi kroz burne faze puberteta, Elena Richardson je čvrsto uvjerenja da uvijek radi pravu stvar. Uporno vjeruje u pravila i njihovo poštivanje, ima dosta rigidne stavove o životu, ali istovremeno vjeruje u sustav kompenzacijskih davanja i primanja. Uh, poznate su mi takve osobe iako priznajem da sam i ja ponekad takav control freak. Tijekom čitanja me je znala podsjetiti i na moju majku.
Malo po malo, kroz čitanje saznajemo za obiteljske tajne i jedne i druge obitelji. Elena se žuri saznati sve o Miji i njezinoj prošlosti, a Mia nikako ne može dokučiti zašto Pearl toliko voli provoditi dane i noći u obitelji Richardson. Tinejdžeri k'o tinejdžeri imaju svoje tajne, a znamo da smo tajne u tom periodu života najmanje željeli podijeliti s roditeljima. Već dovoljno zamršenu situaciju još više kompliciraju problemi obitelji McCullough koji su veliki prijatelji obitelji Richardson, a ne mogu imati vlastitu djecu. Godinama su pokušavali umjetnom oplodnjom dobiti dijete, pokušali su i preko agencije za posvajanje djece. Konačno im se ukazala prilika da usvoje tek rođenu kinesku žensku bebu, no i tu su se stvari maksimalno zakomplicirale. Elena i za njih zna što je najbolje. Imate li i vi takve prijatelje? One koji sve najbolje znaju za vas ili sve ostale? Ja imam. Kad god bude neki problem oni znaju najbolje. Ali, priznajmo, i mi smo ponekad takvi prema našim prijateljima. Za druge uvijek imamo rješenja, savjete i potrebu držanja prodika.
Ovo je vrlo slojevit roman. Prvenstveno je obiteljski. Zatim govori o odnosima majki i kćeri, o temi odrastanja i sazrijevanja i koliko roditelji u tim trenucima mogu pomoći ili odmoći. Je li biološka majka ujedno i najbolja majka ili je to ipak ona koja se brine i skrbi za dijete? Moram se sjetiti svog odrastanja i vlastite majke koja me je silno željela kontrolirati i imati me pod sobom. Tome sam se silovito opirala i nisam zapalila kuću, ali sam se zato vrlo mlada udala, otišla od kuće i rodila dijete. Samo da se riješim nje i njene pretjerane kontrole i ogromne količine straha koji je projicirala na mene. Osim toga, ovo je roman koji dotiče temu odrastanja i koliko često se mladi znaju naći u situaciji koja nadilazi njihov stupanj zrelosti. Kome da se obrate u takvim trenucima, kada to ne mogu biti roditelji?
Ovaj roman pun je dramatičnosti, teških odluka i pokretanja mnogih moralnih pitanja.
Celeste Ng, za mene pravo otkriće, je vrlo dobra pripovjedačica koja prije svega iskazuje emocionalnu interakciju svojih likova, skenira njihove osjećaje i uzroke njihovih ponašanja na krajnje živopisan način. "Mali požari posvuda" dramatično je dramatičan roman, napisan da bude uzbudljiv, iznimno pametan i vrlo dirljiv. Istovremeno suptilno rješava elitizam, rasizam, i elementarne probleme ljudskog suživota jer Richardsoni i Warreni su bijelci, dečko Lexy Richardson je crnac, Mijina prijateljica je Kineskinja, a i usvojena beba je iz Kine. Napeto, zanimljivo, dramatično, duboko…
Stoga velika preporuka za čitanje!