KNJIGA DOSTUPNA SVIMA - dugovječan projekt
Godinama smo se žalili da su knjige preskupe. Spominjali Penguin džepna izdanja i željeli da i mi možemo svugdje, a ne samo u knjižarama, kupiti neku dobru knjigu. Shvatili su to kod nas (napokon) i domaći izdavači i danas nam je sasvim uobičajeno na kisocima vidjeti knjige. Čak i neke novine, dnevne i tjedne uz svoja izdanja nude knjige. Tiskanje Zagorkinih knjiga, objavljivanje djela recentnih tzv FAKovaca, lektira, klasičnih djela svjetskih književnosti i hrvatskih autora razveselila je mnoge čitatelje.
Poduhvat Znanja "Knjiga dostupna svima" jedan je od projekata koji je - dugovječan (i nadamo se da će tako i ostati). Počeo je u lipnju 2010. s cijenom od 19,90 kuna, s knjigama iz svih žanrova a osim na kisocima prodaju se i u dućanima, supermarketima... S vremenom je cijena narasla na 29,90 ali često su akcije pa se mogu nabaviti i po nižim cijenama. Cijene se kreću do 70ak kuna. Znanje na kisoke plasira knjige u džepnom izdanju a osim njih sudjeluju i Fraktura, Algoritam, Naklada Ljevak i Mozaik knjiga. Do sada je izašlo u izdanju samo Znanja čak 219 knjiga ne ubrojimo li 15 iz serije Bratstvo crnog bodeža, šest iz Vampirske akademije i tri Lindsey Kelk "Volim" . Pariz, New York i Hollywood.
Tako su izašle knjige raznih izdavača poput Zafonove "Sjene vjetra" ili "Anđelove igre", "Tisuću žarkih sunaca" Hosseinija i niz romana "istočnjačke" književnosti, beletristike i ljubića ali i mini senzacije poput Vamoseve "Knjige očeva", Falladine "Svatko umire san, a tu je i "Vodoriga", Süskindov "Parfem", Benioffov "Grad lopova", Goldenovo "Sjećanje jedne gejše" ali i niz vrhunski krimići, povijesni romani od kojih su neki nepoznati našoj publici. Ali, tu je i niz knjiga chick lita, egzotike, ljubavnih romana, literature za mladež...
U svakom slučaju, prolazite li kraj kioska, šećete li po dućanima pogledajte na policu s knjigama, džepnog izdanja.
Donosimo pregled knjiga koje su se prodavale i prodaju na kisocima:
Miklos Vamos mađarski je pisac, scenarist, ima nekoliko svojih talk show emisija a napisao je 33 knjige. Kod nas je - nepoznat. Zato je njegova "Knjiga očeva" osvježenje. To je monumentalna obiteljska saga koja pokriva 12 generacija u, preko 300 godina mađarske povijesti. Počinje 1706. a završava 1999. Čitati Vamosa je "must" a dobar početak je "Knjiga očeva", ozbiljna, pametna, ponekad šokantna ali nikada dosadna ili uobičajena. Još Vamosa, lijepo molimo!
Hans Fallada, njemački je pisac prve polovine 20. stoljeća a "Svatko umire sam" prikaz je svakodnevnog života u nacističkoj Njemačkoj iz vizure ostarjelog bračnog para. Fallada je zanimljiv lik, imao je mnogo problema s nacistima a nije želio napustiti svoju poludjelu domovinu. Život mu je bio težak, izbrazdan s napadima mentalne nestabilnosti, a ovu je knjigu napisao 1947. i jedna je od najpoznatijih anrinacističkih knjiga. Napisao ju je za samo 24 dana ali nije dočekao njeno objavljivanje - umro je u 53. godini, nekoliko tjedana prije nego li je knjiga dospjela na police knjižara. Možda ćemo u budućnosti napisati nešto više o njegovom životu.
David Benioff - "Grad lopova" - o toj smo knjizi pisali na Čitaj knjigu kao i Davidsonovoj "Vodorigi"
Rita Monaldi i Francesco Sorti: "Imprimatur" je izašao u džepnom izdanju i to je knjiga koju svakako morate pročitati. Kod nas su prevedene i druge knjige a samo je "Imprimatur" do sada prodan u više od 250 000 primjeraka u Europi. Atto Melani divan je lik, radnja se odvija 1683. u Rimu i neka vas to ne prestraši. Reći ćemo i da je priča izmišljena ali mnoge osobe i događaji nisu. Monaldi (muž) i Sorti (žena) godinama su kopali po arhivima o opsadi Beča, kugi i čovjeku koji se zvao Atto Melani. Mnogo je informacija uvezenih u napetu i zanimljivu priču o astrologiji, receptima, medicini, odijevanju, glazbi i teologiji. Podsjeća na "Ime ruže" ali usuđujemo se reći daleko su kompleksnije knjige ovog dvojca. Zanimljivo je da je ova knjiga podigla veliku prašinu jer su autori "uknjižili" podatke koji mogu narušiti reputaciju katoličke crkve a riječ je o političko-financijskim zavrzlamama. Čak je kružila priča da su eksomunicirani iz crkve ali istina jest da su se morali na neko vrijeme maknuti iz Italije.
Kate Quinn: "Ljubavnica Rima", "Gospodarica RIma", "Kćeri Rima" tri su knjige ove zanimljive autorice a opisuje Rim u 15. stoljeću, život, gladijatori, malo ljubavi, intrige - zanimljivo.
C.J.Sansom pažljiv je pisac. Temeljito obrazovan (doktorat iz povijesti i književnosti), pravnik danas samo piše knjige koje podsjećaju na "Ime ruže". Sve je tu, inteligentni odvjetnik Matthew Shardlake, Engleska 16. stoljeća, zaplet i enigma. Stvarno s nestrpljenjem čekamo još dvije knjige a napisao je neke van Matthew Shardlake serije. Knjige su zaista očaravajuće zanimljive iako nismo ljubitelji povijesnih romana, bar ne onakvih kakvi su kod nas izlazili po kojekakvim izdanjima. Ovo je nešto drugačije.
Prvo je kod nas izašao "Raskol" koji je po vremenu radnje četvrti u odnosu na one izašle kod nas. Drugi je "Crna vatra" (1540.), potom "Kraljevska krv" (1541.) i posljednji izašao kod nas, "Otkrivenje" (1543.)
Elizabeth Chadwick: "Najveći vitez" i nedavno izašli "Grimizni lav" dvije su knjige objavljene a smatra se romantičnim knjigama iako, moramo priznati, manje je romantike a više povijesti i to u veoma dobrom omjeru. William Marshall je zgodan lik.
Philippa Gregory je senzacija povijesnih romana a možda ste je vidjeli ako ste pratili vjenčanje Williama i kate. Ona zna skoro sve o povijesti Tudora i Lancastera, strasno se i predano time bavi i piše odlične knjige. Među najprodavanijima je i najuglednijima. Uz svaku knjigu ima niz objašnjenja jer se priče temelje na povijesti. Ne treba mnogo izmišljati jer je doba o ojem piše prepuno nevjerojatnih zapleta, intriga, izdaja, prijevara, političkih odluka i uloga.
Kod nas izašla je "Bijela kraljica", "Crvena kraljica", "Gospa od rijeke" iz serijala "Rat rođaka". Potom, "Druga sestra Boylen", "Naslijeđe Boylenovih" i "Kraljičin ljubavnik", pa "Kraljičina luda". "Časni trgovci" su neuobičajeniji roman jer 18. stoljeća i ropstvo u Engleskoj. Serijali su "Rat rođaka", "Tudori", trilogija "Wideacre". "Druga sestra Boylen" prebačena je na film, a "Bijela kraljica" fascinantan je roman koji je prebačen i na televizjske ekrane kao serija, i to, recimo, nagrađivana i hvaljena.
Conn Igguleden- Imperator: Vrata Rima; Smrt kraljeva, Polje mačeva
Britanac koji piše povijesne knjige o Juliju Cezaru. Serija ima naziv "Imperator", ima pet knjiga a prodaju se brzinom svjetlosti. Već radi na drugoj seriji o mongolskim ratnicima (3 knjige), a objavljena je i prva od tri o Ratu ruža te se nadamo prijevodu.
Sara Poole piše o obitelji Borgia, kombinira fikciju i povijest i brzo se čita: "Borgijina izdaja", "Trovačica". Zanimljivo je da su je otorovne biljke koje su rasle oko njene kuće nagnale da prouči otrove, biljke i sve je ostalo - u knjigama.
Gabrielle Kimm - "Moja posljednja vojvotkinja" opisuje obitelj Medici a Stephanie Dray u "Lotosu s Nila" život kćeri Kleopatre i Marka Antonija, Selene, a to je i prva knjiga od trilogije.
Sarah Bower - "Grijesi obitelji Borgia" - Borgie su obitelj koja je svako malo romansrana, uvijek je tu mnogo dodavanja osobito oko odnosa kćeri Lucrezie i tate koji je postao papa ali ova je "verzija" zanimljiva.
Steven Pressfield -"Vatrena vrata" roman je o Sparti i bitki kod Termopila.
Juliet Grey - "Djevojka koja je postala Maria Anotoaneta" - čest lik povijesnih romana.
Michelle Moran, Amerikanka je koja je s 12 godina slala svoje priče i novele izdavačima. U Izraelu je volontirala kao arheologinja za vrijeme studija i to je kasnije uklopila u knjige. Malo poznate priče "a što je bilo poslije" ovdje daju odgovore, u knjigama "Nefertiti", "Heretička kraljica" i "Kleopatrina kći".
"Nefertiti" opisuje priču Nefertitine sestre, njene udaje i smrti a ne zaaboravimo da je riječ o jednoj od najljepših žena svijeta, kako vole reći.
"Heretička kraljica" je priča o Nefertari, ženi Ramzesa koja je i nećakinja Nefretiti.
"Kleopatrina kći" je za sve koji su se ikada pitali što se dogodilo s djecom Marka Antonija i Kleopatre: ovo je knjiga o njihovoj djeci, blizancima.
Četvrta knjiga, ali ne i ovom izdanju je "Madame Tussaud" zbog koje je Gaumont tražio prava za mini seriju a opsiuje Marie Grosholtz koju znamo danas kao Madame Tussuad i njenih voštanih figura. Piše knjigu o ženama iz doba Napoleona.
Simon Montefiore britanski je novinar, povjesničar i pisac. Potječe iz zanimljive obitelji, napisao je knjige koje se bave uglavnom povješću a preveden je na 33 jezika. Prva je o Katarini Velikoj i Potemkinu, slijedi Staljin: na dvoru crvenog cara iz 2004. , "Mladi Staljin" za koju je dobio nagradu za najbolju biografiju, a"Sašenjka" je prva čija je fabula smještena u 20. stoljee a priča je to o ženi u Sovjetskom savezu. Apeliramo na izdavača da pročešlja i druge naslove te ih objavi. Osim Staljina Montefiore je napisao i knjigu "101 svjetski heroj" ali i "Čudovišta - najgori mužkarci i žene u povijesti." Možemo reći kako čitatelje privlače i ovakve, mračne teme pa nas zanima kakve su ovo. Jesu li dovoljno mračne?
Jan Guillou napisao je trilogiju o Arnu Magnussonu kojeg smo predstavili na Čitaj knjigu ("Put u Jeruzalem", "Vitez templar";
a izašao je i post Arnova priča - "Arnovo nasljeđe".
Književnost "Istoka" dobro je zastupljena. Posljednjih godina mnogo je knjiga i s "Istoka" i iz Skandinavije pa tko voli: Krovovi Teherana, Crveni šator; Šapat Orijenta, Dragulj Indije, Lotos s Nila, Robinja; Kći pustinje, Prosjak pred vratima, Sultanova miljenica,
Ne zaboravimo da je u tri knjige na kiosku bilo moguće kupiti i slavnu "Prohujalo s vihorom" Margaret Mitchell.
Bratstvo crnog bodeža od J.R.Ward kod nas već ima 18 knjiga.
KRIMIĆI I TRILERI
Priznajemo, nismo zadrti ljubitelji krimića ali Jo Nesboa smo prvi puta pročitali u ovoj ediciji i - dopao nam se. U ediciji "Knjiga dostupna svima" izašao je prvo "Crvendać", pa "Nemeza", potom "Đavolja zvijezda" a kako je preoznat kao popularan i dobro prodavan pisac prebacili su ga u razred skupljih knjiga.
James Patterson
Poznat po Alexu Crossu (sjetite se Moraga Freemana u ona dva krimića) pisao je druge serije napetih i pametnih krimića. Znanje je izdalo tzv "Woman s murder Club" i do sada su izašle: "1. žrtva", "2. šansa", "3. stupanj" a s nestrpljenjem očekujemo i ostalih - za sada 13 knjiga. Brz, britak, mračan uvijek na naslovnicima ima broj koji sačinjava naslov.
Lisa Ballantyne napisala je prvijenac "Krivnja", krimić veoma hvaljen.
Daniel Silva pisac je čije knjige ne silaze s prvih mjesta bestselera i pomalo smo zaljubljeni u Gabrijela Allona, po nekima, jednog od najboljih likova u svijetu trilera.Kod nas su izašle:
"Prebjeg", "Moskovska pravila", "Portet špijunke", a u nekoj drugoj ediciji i "Rembrandtova tajna". Silva je ameriki pisac i novinar, žena mu radi na jednoj televiziji, smatraju ga jednim od najboljih pisaca krimića danas. No, nije to "običan" ni predvidljiv krimi-pisac. To vam granatiramo.
Cody McFadyen mračan je pisac. Napisao je "Čovjeka iz sjene", "Lice smrti", "Mračniju stranu" i "U okovima tame". Junakinja je Smoky Barrett, specijalna agentica FBIa sa stravičnim iskustvom i lako je navijati za nju. Svakako preporuka ali za one s jačim živcima jer ona i njen izvanredan tim love sociopate.
Nicci French i njen "Olovni ponedjeljak" napeti je triler. Stvarno napet"
"Obiteljski album smrti" od Joy Fielding, još jedna napeta priča ženi s amnezijom sve dok se i to na samom kraju sve ne otkrije.
Karin Slaughter čije su "Krhhotine" proglašene trilerom godine napeta je priča kao i "Triptih".
"Sveti lopov" zanimljiva je priča, kriminalistička iz Moskve 1936. i nizu zagonetnih ubojstava a William Ryan postao je još jedna zvijezda na nebu trilera. Dobrih, pametno napisanih trilera. Slična je knjiga i "Istanbulski" prolaz Josepha Kanona koja opisuje Istanbul nakon Drugog svjetskog rata.
Lee Child izmislio je Jacka Reachera usamljenika koji luta Amerikom i uvijek upadne u nevolje ali ovdje je riječ o vrhunskom trileru.
"Jedan hitac", "Čovjek s dva lica", "41 sat", "Cijena života", "Kat ubojica", "Afera", "Usijanje", Odredište pakao". Po njegovim su Reacher romanima snimani i filmovi.
Simon Toyne kod nas je nedavno predstavljen knjigom Sanctus iz istoimenog serijala koji sačinjavaju "Sanctus", "Ključ" i" Kula".
Noć bez sna? Roslund&Hellström. Dvojac koji će vam potrgati živce. Anders Roslund je novinar a Börge Hellstrom je poznati kao bivši kažnjenik, jedan od osnivača organziacije koja se bori protiv kriminala i strastveni kritičar švedskog zatvorskog sustava. Propituju tko su žrtve a kriminalci kada je zločin već počinjen. Prevedeni su na više od 30 jezika.
Roslund&Hellström: "Tri sekunde", "Ćelija 8", "Pretinac 21". Izašla je i "Zvijer".
Recimo da je i "Kritika kriminalnog uma" u svijetu objavljena 2006. a godinu dana nakon osvojio je nagradu Umbria del Cuore. Iz imena autora zapravo je bračni par i opisan je kao filozofski krimić.
"Trinaesta priča" koja je osvanula na kisocima neobična je priča. Ona ista Collen McCullough koja je napiaisala "Ptice umiu pjevajući" sada je kod nas predstavljenja i s trilogijom "Prvi čovjek Rima". "Hotel Marigold" topao eje i lijepo roman Deborah Moggach po kojem je snimljen i film s fantastičnom glumačkom posadom, a apokaliptični "Iscjelitelj" Anttija Tuomaiena jedan je od skandinavskih "projekata"koji su zarobili pažnju čitatelja. Kao i "Ubojice fazana" Jussija Adler-Olsena, nedavno, također na kisoku. Zanimljiv je krimić "Mrtve djevojke iz Mississippija" Toma Franklina.
"Sofijin Svijet", norveškog pisca Josteina Gaardnera izašla je jš 1991. a do danas je prevdena na 53 jezika. Po njoj je snimljen film ali i napravljena računalna igrica. Prodana je u više od 30 milijuna primejraka na svijetu, i jedna je od njaprodavanijih norveških knjiga van Norveške. To jest knjiga za mlade u kojoj se poučava filozofija ali nije pisana samo za djecu. Gardner je inače plodan pisac a osim Sofije napisao je i popularnu "Božićnu misteriju", "Vitu Brevis" (zaista prekrasne knjige o pismima između Florie Emilije i kasnije svetog Augustina), "Halo?Ima li koga?", "Maya", "Kći direktora cirkusa"...
Daphne Kalotay napisala je "Rusku zimu", za pisanje je dobila mnogo nagrada. Zgodan roman.
"Protiv sjevernog vjetra", Daniela Glattauera je priča o e-mail ljubavi pa je stoga zanimljiva.
"Jedan dan" ona je knjiga Davida Nichollsa po kojoj je napravljen film a glavnu ulogu glumi Anne Hathaway.
"Zovem se sjećanje" - Ann Brashares poigrava se putem kroz vrijeme, od Antiohije, Sjeverne Afrike.
Maggie Stiefwater - "Drhtaj", "Šapat" i "Zauvijek" tri su knjige iz serijala Vukovi Mercy fallsa.
Piše mladenčke romane i nemojte imati predrasuda kada pročitate da ima vukova. To je žanr urbane fantazije no morate znati da je njena trilogija bila na listi bestselera New Yor Timesa više od 40 tjedana!
"Put soli", koju je napisala Jane Johnson roman je koji ćete brzo pročitati.
Jane Johnson nije samo spisateljica, ona je urednica ali pazite kakva. Ona je odgovorna za izdavanje knjiga J.R.R: Tolikenovih pri George Allen&Unwin Publsihers i ona je i Johna Howea i Alana Lee zaposlila za ilustriranje knjige velikog Tolkiena. Za taj je pohvat dobila niz priznanja a riječ je o ilustriranoj ediciji povodom stogodišnjice LOTRa.
S Peterom Jacksonom je radila na trilogiji LOTR a sada rade na Hobitu. Osim za Tolkiena bila je zadužena za Deana Koontza, Georgea R.R.Martina, Raymonda E.Feista i druge.
U sjevernu je Afriku putovala 2005. godine kako bi istražila obiteljsku legendu o otmici u obitelji koja se zbila 1652. iz crkve. Otmičari su bili berberski gusari a čovjek kojeg je upoznala poslije je postao i njen muž, Berber.Zato danas živi između Engleske i malog grada u planinama Maroka. O otmici je napisala Deseti poklon a o Put soli je priča o Tuarezima u Sahari. Treća je Sultanov žena a kod nas je preveden samo "Put".
Dan Wells piše brze i simpatične knjige "Ja nisam serijski ubojica" i "Gospodin monstrum", izađle su kod nas. Popularan je vani kao i Giorgio Faletti čiji se "Ja ubijam" i "Ja sam Bog" objavljene.
A sada evo poslastice: Oliver Kuhn: "Sve što muškarac mora znati" - knjiga kojekakvih informacija: od male abecede boksa, preračunavanje celzijusa u fahrenheite, jačine vjetra, atentatora, kako se pije whiskey a kako peče rakija, mijenjanje kotača na biciklu, o seksu, kako prepoznati tragove u šumi, kako se spasiti propadnete li u led a kako napraviti papirnati avion, oblaci, poker, sportovi, arhitektura... sve što muškarac mora znati.
Richard Templar napisao je "Sto pravila života", a potom i "Sto pravila posla", odgoja, ljubavi a zgodna je i pametna "Povijest čovječanstva" Cyrila Aydona
Niz je knjiga koje su za plažu ne želite li ljubavne romane. To je skupina romana o nekim poznatim stvarima kojima ne znamo mnogo, pa autori zapletu priču. Takve su knjige od Boyda Morrisona, "Potraga za Noinom arkom", Sam Christerova "Tajna Stonhengea"
, D.J.McIntosheva "Babilonska vještica" te dva od Grahama Browna "Urota Maja" i "Hram jaguara". Glenn Cooper je napisao "Biblioteku mrtvih" i "Knjigu mrtvih duša" a Sam Christer "Tajnu Torinskog platna".