Kći - Jane Shemilt
Izdavač: Mozaik knjiga
Prvi dojam nakon čitanja: Šokantno!
Poznajemo li svoju djecu? Vjerujemo li im? Vjeruju li oni nama i mogu li s nama podijeliti svoje probleme i brige? Kome će se prvo obratiti snađe li ih nevolja, osjete li strah i nesigurnost?
„Kći“ je napeti obiteljski triler koji itekako daje na razmišljanje. I sama sam majka troje djece - dva sina i jedne kćeri, kao i Jenny Malcom, junakinja ove knjige. Iz ove priče mogu povući puno životnih paralela i proživljenih situacija. Zato me je knjiga toliko i dirnula i obuzela.
Jenny Malcolm je liječnica opće prakse, u četrdesetim je godinama, majka je troje tinejdžera, u dobrom je braku s neurokirurgom Tedom i sigurna je da ima sve pod kontrolom iako i ona i suprug puno rade i imaju malo vremena jedno za drugo. Sve ide savršeno. Sve do večeri kada se njihova šesnaestogodišnja kćer Naomi nakon kazališne predstave ne vrati kući. Slijede sati ljutnje, straha, panike i očaja. Sve do trenutka kada shvate da je Naomi nestala bez traga. Odjednom se Jennyin savršeno organiziran život raspada. Je li to zaista bio savršen život ili samo privid savršenog života?
Saznajemo da odnos supružnika nije bio tako idealan kako se na prvu činio. Često se odnosi roditelja ogledaju i prenose na djecu. Djeca ih itekako osjete koliko god to roditelji od njih skrivali. Djeca su amortizeri svih potisnutih sadržaja svijesti vlastitih roditelja. U njima se amortiziraju i ogledaju svi neriješeni obiteljski odnosi. Upravo se to dogodilo i obitelji Malcom. Za policijske istrage koja se iz dana u dan intenzivira, ova obitelj stoji pred ruševinama svog života. Jenny počinje sumnjati da nije baš dobro poznavala kćer, kao ni sinove blizance, a i muž Ted se sve čudnije ponaša. Otkrivamo da i ova obitelj ima svoje tajne i mnoge probleme. Obiteljski odnosi jesu temelj svemu što će se događati u životu pojedinca. Jane je to odlično prikazala. Priča se događa u prošlosti i sadašnjosti. Po jedno poglavlje je posvećeno trenucima za vrijeme i neposredno nakon Naominog nestanka, dok je svako drugo poglavlje posvećeno zbivanjima godinu dana nakon Naominog nestanka. Jenny ih prepričava u prvom licu. Kroz knjigu najbolje upoznajemo i najviše prodiremo upravo u Jennyin svijet. Ona se nakon saznanja da njene kćeri nema i da ju policija ne nalazi, raspada. Kako ne bi? Osjeća se krivom i odgovornom. Misli da nije bilo dovoljno dobra majka, da je previše radila i da je više vremena trebala provoditi sa svojom djecom, osobito s kćeri. Možda je bila previše popustljiva, možda nije dovoljno zapažala, raspitivala se ili zabranjivala. Ali to mori svaku majku, barem mene da. Zato me je knjiga tako preuzela i potakla na razmišljanje. Danas, želiš li biti uspješan na poslu ali i kao majka, supruga i žena imaš vraški težak zadatak.
Je li se ova obitelj na kraju ipak uspjela povezati i iscijeliti pročitajte sami.
Jane Shemilt je odlična spisateljica. Iako je ovo njen debitantski roman, do posljednje stranice knjige čitatelja drži u neizvjesnosti. Ovako napeti obiteljski triler još nisam čitala. Pomalo me podsjeća na Gillian Flynn.
Jane Shemilt je i u stvarnom životu liječnica. Uz svoju praksu diplomirala je na poslijediplomskom studiju kreativanog pisanja na sveučilištu Bristol.
Sa prvijencem Kći ušla je u najuži izbor za nagradu Bath Spa Sveučilišta Janklow&Nesbit te nagradu za beletristiku Lucy Cavendish. Živi u Bristolu s mužem, profesorom neurokirugije i petero djece. Impresivno nema što.