Djevojka, žena i drugo – Bernardine Evaristo – trijumf nekoliko generacija žena
Knjiga koju sam čitala pred kraj 2020. ušla je u prvih pet najboljih pročitanih knjiga u protekloj godini. Priznajem, naslov me je malo zbunio. Zatim, nisam imala neka očekivanja od ove knjige misleći kako je riječ o još jednoj napuhanoj priči. Ali, prevarila sam se. Naslov bih doduše i dalje promijenila, a možda mi samo na hrvatskom zvuči nekako čudno. Sve drugo vezano za ovu knjigu je očaravajuće. Daje nam čistu radost čitanja s vrlo posebnim stilom pisanja. Nedostatak točke na kraju rečenice i početak novog retka za svaku rečenicu stvara dinamičan ritam čitanja, gotovo poput poezije. Sadržaj je sveobuhvatan i zanimljiv. Knjiga nema stvarnu radnju već se sastoji od dvanaest priča o različitim ženama, dvanaest različitih ženskih sudbina koje nude kratki uvid u njihove živote često na ključnim prekretnicama. U mnogim sam se situacijama i sama prepoznala. Kao majka, kao žena, kao kćer ili prijateljica. Mislim da će se svaka žena naći u ovoj knjizi bez obzira što su junakinje uglavnom crnkinje ili mulatkinje. Ono što je još zanimljivo je da se sudbine svih tih žena na kraju pametno isprepliću. Čitajući zapravo slažete puzzle i to predstavlja svojevrsni faktor iznenađenja tj. “aha efekt”. Bilo je divno zaroniti u toliko različitih ženskih priča i dobiti perspektivu - kako majke i kćeri ili unuke i bake različito gledaju na isti događaj. Pravi je to vatromet i u pogledu jezika i u pogledu ideja.
Oduševljena sam i junakinjama iz ove knjige. Sve su to izvanredne "obične" žene – majke, kćeri, ljubavnice, imigrantice i sanjarke. Posebno me se dojmila studentica Yazz koja nesvjesna vlastitih nedostataka, razotkriva greške svojih roditelja. Dominique podliježe nasilju narcisoidnog partnera Nzingea. Upečatljive su mi bila i La Trisha i Shirley. Posebno je dirljiv epilog knjige. Generalno volim knjige koje završavaju epilogom.
Ovo je puno više od samo feminističke knjige jer nadilazi rasu, spol, podrijetlo, a bavi se univerzalnim pitanjima identiteta, pripadnosti ili karaktera kroz borbu i raznorazne trijumfe nekoliko generacija žena. Većina ih prolazi kroz teško vrijeme koje ih na kraju čini jačima, a mi čitatelji suosjećamo i razumijemo. Svaka nova generacija ide korak dalje, diže ljestvicu više i daje novu nadu u uspjeh, ostvarenje snova i ravnopravnost. Što znači biti drugačiji? Biti crn ili smeđ u pretežno bijeloj zajednici. Biti homoseksualac ili biseksualan u primarno heteroseksualnom društvu. Biti zaposlena žena kad žene trebaju ostati kod kuće i brinuti se o djeci i kućanstvu. Biti potpuni stranac u zajednici koja te ne prihvaća i koja će ih godinama odgurivati od sebe. Ili nas razlikuje samo kakvi smo ljudi? Da, naravno.
Na kraju, ova knjiga nudi priliku nama čitateljima da možda promijenimo svoja stajališta prema određenim predrasudama i da promijenimo pogled na određene univerzalne teme. Ovo je zasigurno jedan od najjačih romana 2019. jer pridonosi trajnom javnom diskursu i autorica je zasluženo dobila prestižnu književnu nagradu Man Booker 2019.
Moja preporuka: svakako čitati ovaj roman pun života i životne radosti.
Prevela: Davorka Herceg-Lockhart