Djevojčica u crvenom kaputu - Kate Hamer
Dirljiva priča o razdvajanju i tuzi. Najgora noćna mora svakog roditelja otmica je djeteta.
Znate li da svake dvije minute u Europi nestane jedno dijete i da je taj broj godišnje oko 250 000? U SAD-u oko milijun! Samo u Hrvatskoj godišnje nestane 50 djece! Sve češće u medijima, na žalost, čitamo o nestaloj djeci. Mene kao majku troje djece, ali i kao osobu, kao čovjeka takve vijest svaki puta potresu i rastuže. Jer, svakoj mami je najgora moćna mora nesigurnost njezine djece, strah da im se nešto može dogoditi, zar ne? Svi tako osjećamo.
Takve vijesti me baš jako uzrujaju i rastuže. Strašno je kad nešto ili netko nasilno razdvoji roditelje i djecu i kad roditelj nema ni odgovora ni tragova i ne može pomoći svom djetetu.
To se dogodilo samohranoj majci Beth koja je godinu dana bila u grozno glupom i anksioznom stanju nakon što ju je muž ostavio. Razvod nije bio ugodan, kako to već biva, a u podijeli je Paulu ostao zajednički posao dok je Beth dobila malenu kuću s vrtom u kojoj je skromno živjela sa svojom osmogodišnjom kćerkicom Carmel u Norfolku, u Engleskoj. Poslije razvoda, možda zbog osjećaja tuge i samoće, Beth se počinje sve više bojati za svoju djevojčicu.
Jednog su dana sjele na vlak i otputovale do susjednog grada na Festival priča i bajki. Carmel je jako voljela crvenu boju pa joj majka za zimu kupila crveni kaputić s kapuljačom koji je malena neprestano nosila. Bio je hladan i maglovit dan, a majka je zahvaljujući crvenoj boji kaputića pratila Carmelino trčkaranje od šatora do šatora. U jednom trenutku Carmel je nestala. Beth je traži, no Carmel kao da je u zemlju propala. Beth bjesomučno trči sajmom, ispituje ljude, ali malene nema nigdje. Naravno, otišla je i na policiju.
Policija je bila uvjerena da je djevojčicu uzeo otac, ali ta je mogućnost brzo otklonjena. Paul nije imao pojma o kretanju svoje kćeri toga dana i policija nastavlja istragu, zapravo tapkaju u mraku, nemaju nikakvih tragova ni saznanja što se zaista dogodilo i gdje je djevojčica.
Beth obuzima očaj pomiješan sa stravičnim osjećajem krivnje. Predbacuje si: kako je mogla biti tako nesmotrena i izgubiti svoju djevojčicu? Možda je stalnim strahom i brigom za Carmel sama privukla nevolju? Tko je mogao oteti njezinu ljubimicu?
Carmel je bila posebna i samozatajna djevojčica. Posjedovala je izoštrenu intuitivnost i zrelost za svoje godine. Često je zbog svog sanjarenja i odsutnosti u školi imala problema, a Bethine prijateljice su pričale kako je u crkvi pokazivala posebne moći. Je li to moglo imati ikakve veze s nestankom?
Beth pada u tešku depresiju, povremeno razmišlja i o samoubojstvu. Između bespomoćnosti i nade neprestano u mislima traga za Carmel. Beth se ponovo zbližava sa svojim roditeljima s kojima je prestala komunicirati od udaje za Paula. Ponovo uspostavlja odnos i s bivšim mužem koji je iako je osnovao novu obitelj, postao Bethin dobar prijatelj.
Priču pratimo naizmjence kroz Bethino i Carmelino prepričavanje. Tako ulazimo u njihove duše i razumijevanje situacije. Što se je u međuvremenu događalo s Carmel? Na kakvom je to dugom i neobičnom putovanju bila i da li s je li se ikada vratila pročitajte sami.
Kate Hamer je napisala dirljiv, poetski i emotivan roman koji vas drži u napetosti, ali vas i rasplače. Kako ne biti emotivan u takvim situacijama? Jedina primjedba romanu je da je negdje na sredini i u pojedinim opisima Carmelinih doživljaja predugačak i usporen.
Kate Hamer je velška spisateljica a godinama je radila na televiziji i radiju. Sa svojim prvijencem „The Girl in the red coat“ bila je finalistica Nagrade Costa Book za najbolji roman, finalistica Nagrade Dagger za najboljeg pisca krimića. „Djevojčica u crvenom kaputu“ bila je proglašena za najbolju knjigu na Amazon.com u 2016. Roman je preveden na dvadesetak jezika.