Crijeva sa šarmom - Giulia Enders
Ovoj knjizi dajem čistu peticu. Osim što ćete se zabavljati, puno ćete naučiti i otvorit će vam se vidici. Bolje je spriječiti nego liječiti.
Napisati knjigu baš o crijevima (probavnom traktu) i nazvati ih šarmantom temom! Neobično zar ne? „Crna ovca“ ljudskih organa, pomalo neprijatna tema? Ali, ovakvo razmišljanje promijenit ćete već nakon prvih par pročitanih stranica ove, više nego zanimljive i korisne, knjige. Pretilost, depresije i alergije povezane su s poremećenom ravnotežom crijevne flore. Ukratko: želimo li se osjećati dobro u vlastitom tijelu, živjeti duže i biti sretniji, moramo njegovati naša crijeva.
Da, stanje u crijevima može itekako utjecati na to kako se osjećamo – da li smo depresivni ili raspoloženi, zdravi i bolesni. Dokazano je to i u najnovijim istraživanjima. Mlada njemačka liječnica i mikrobiologinja Giulia Enders u ovoj knjizi zabavno objašnjava kakav kompleksan i čudesan organ su naša crijeva. Ona su ključ ka zdravom duhu i tijelu, a Giulia nam daje sasvim novi pogled kroz zakulisna vrata.
Zanimljiva je njena usporedba naših crijeva s kontinentom: svi volimo putovati, istraživati nove svijetove, upoznavati nove ljude, a zapravo je najzanimljiviji i najneistraženiji kontinent upravo – naša probava. Čudesan je to put s puno zanimljivih stanovnika. Nigdje na kugli zemaljskoj ne stanuje toliko vrsta živih bića i obitelji. Tek od 2007. počinju ozbiljna i obećavajuća istraživanja o bakterijama iz našeg crijevnog sustava. Čak se 99 posto bakterija u našem tijelu nalaze upravo na „tom šarmantom mjestu“. Ali, ne samo bakterija, nego i gljivica, glista, parazita i još koječega. Svi ti stanovnici nam svakodnevno spašavju život. Naravno, ako ih ima dovoljno i upravo onoliko koliko ih treba biti.
Giulia je napisala neočekivani knjiški bestseler u Njemačkoj, a knjiga je u međuvremenu prevedena diljem Europe. Temu otvara s teorijom kako ispravno vršiti veliku nuždu i koji je prirodan način da olakšamo svoja crijeva jer takav položaj “otvara ventil”, dok sjedenje ili stajanje zatvara. Naši probavni organi, taj nevjerojatni mehanizam izuzetne osjetljivosti, odgovornosti i spremnosti, poslije mozga imaju najveći živčani susav. Kad se s njima dobro postupa, zahvalni su na tome i postaju osnovom našeg zdravlja.
Knjiga je u prvim tjednima nakon izdavanja prodana u više od milijun primjeraka. Pitate se zašto?
Zato jer je Gulia cijelu teoriju predstavila prilično zabavno i savršeno lako, toliko da je može razumjeti običan čovjek, koji nema nikakvih znanja iz tog područja. Pri tome se može itekako educirati. Svatko od nas želi biti zdav i veseo. Bez zdravih crijeva to nije moguće.
Knjiga se pomalo čita kao krimić, a često izaziva i glasan smijeh. Gulia počinje probavni trakt objašnjavati od usne šupljine, jezika i žlijezda slinovnica. Jer posao probave počinje već u ustima. U detalje, stručno ali i vrlo zabavno opisuje kako probavni organi utječu na naše mišljenje i emocije. Ne kaže se bez razloga kada smo zaljubljeni da imamo leptiriće u trbuhu, kada nas je stah da „smo se usr… od straha“.
Isto tako, možemo saznati ponešto o mučninama, proljevu, boji izmeta, plinovima, salmoneli, helicobacteru itd.
Na osnovu primjera ove knjige možemo vidjeti koliko je važan stručni ali i inspirativan pristup temi poput ove. Bravo za mladu Giuliu koja je već pobrala pregršt pohvala, ali i stipendija znanstvenog svijeta. A tek joj je 25 godina.
Zasluženo. Giulia spada među mlade genijalce i vizionare koji mijenjaju svijet.
Znate li da je tanko crijevo u prosjeku dugo sedam metara a debelo 1,5 metar?
Crijeva su četiri puta duža od prosječne visine odraslog čovjeka. Da nisu savinuta i preklopljena, njihova dužina od pet do sedam metara jednostavno ne bi stala u trbušnu šupljinu.
Probavni sustav za života čovjek preradi – 50 tona hrane! I nemojte misliti da su crijeva nešto zmazano i smrdljivo. U tankom crijevu je čišće nego u najčišćoj apoteci ili laboratoriju. Za to brinu mikroorganizmi i mikrobi – jedno čitavo zanimljivo životinjsko carstvo.
Izdavač: Znanje