Amerikana – Chimamanda Adichi Ngozi
Izdavač: buybook
Kako crnkinja Ifemelu vidi svijet
Kako bismo bolje razumjeli sebe trebamo nastojati razumjeti druge. Nisu naše boli i patnje jedine i najveće. Nisu naši problemi najvažniji. Svi na ovoj “kugli zemaljskoj” imamo i dijelimo iste brige. Samo si umišljamo da nije tako. Oni koji čitaju knjige imaju drugačiju percepciju. To će vam potvrditi i ova priča ako joj se posvetite.
Još jedna knjiga koja me oduševila. Osim sadržajem i razvojem događaja mlada Nigerijka, koja je u međuvremenu postala jednom od najnagrađivanijih i najcjenjenijih književnica 21. stoljeća, očarala me i stilom. Nije čudo da je ovaj roman proglašen jednim od deset najboljih romana 2013. godine po New York Timesu.
Ovo je dramatična ljubavna priča na tri kontinenta – putujemo od Afrike, preko Europe, do Amerike. Virtuoznošću pisanja uz vrlo suvremene teme Chimamanda je postala jedan od najvećih mladih glasova svjetske književnosti. S pravom. Zato ovu knjigu ne smijete propustiti pročitati.
Ljubav Ifemelu i Obinzea započinje u Nigeriji, u njihovoj ranoj mladosti 1990.-ih godina. Nakon odluke da Ifemelu napusti Nigeriju i nastavi školovanje u Americi – u zemlji koja ispunjava sve želje i obećanja – njihovi putevi se razilaze. Samouvjerena Ifemelu počinje studirati na Princetonu, a Obinze se mislio pridružiti, no zbog napada na Twinse u New Yorku, ne uspijeva dobiti potrebnu ulaznu vizu te ostaje, kao ilegalni imigrant, zaglavljen u Londonu. Nijedno od njih dvoje život ne mazi. Ifemelu u Americi ima tetu i stječe prijatelje, ali, vrlo se brzo suočava s činjenicom da Amerika ne ispunjava snove samo tako. Teško pronalazi posao kako bi se za vrijeme studija mogla financirati. Njen sram i patnja što je neamerička crnkinja i što je tako neuspješna stalno su prisutni i odlično opisani u prvom djelu knjige. Ifemelu u međuvremenu postaje poznata blogerica pišući s dozom humora o rasističkim pitanjima i uspješno završava fakultet. Za to vrijeme ima nekoliko burnih ljubavnih veza s bijelcima.
Obinze se do tada „muči“ u Londonu i živi između traganja posla istvremeno se stalno skrivajući od policije i deportacije. Prijatelja ima malo, a troškovi života su ogromni. Voljena Ifemelu ga ignorira, ne javlja mu se i ne odgovara na njegove e-mail poruke. Za to nema objektivnih razloga. Ali život ih je previše otuđio. Osim dostojanstva on gubi i nadu u ljubav. Ifemelu, iako se skoro potpuno asimilirala u Americi, donosi naglu odluku o povratku u Nigeriju. Obinze bude deportiran u Nigeriju. Nakon godina razdvojenosti i patnje njihovi životni putevi se ponovno preklope i oboje donose odluke koje im život okreću naglavačke.
U Adichinoj knjizi sigurno ima puno autobiografskih elemenata jer teško da bi netko tako dobro opisao sve te osjećaje, radosti i patnje a da ih i sam nije proživio. Ovo je knjiga o traženju smisla života usprkos mnogim preprekama i teškoćama. Takvo traženje svojstveno je svim ljudima na našoj planeti bez obzira na boju kože, spol, vjeru ili mjesto rođenja. Zato su mi ovi simpatični Nigerijci tako ušli pod kožu.
Adichi je napisala moderan i vrlo politički roman o identitetu imigranata, pitanju rasizma i diskriminaciji u našem globalnom svijetu. Tema koja nikada neće prestati biti aktualna.
I da, hvala izdavaču buybook na odličnom prijevodu i naslovnici.
Nagrađivana nigerijska spisateljica Chimamanda Ngozi Adichie rođena je 15.9.1977. godine u Nigeriji u obitelji intelektualaca i profesora uz još pet sestara i braće. Školovanje je u njenoj obitelji bilo obavezno te je studij medicine i farmacije započela u Nigeriji. S devetnaest godina napustila je domovinu i nastavila studirati u Americi – komunikacije i političke znanosti. Adichi i danas živi na relaciji Nigerija – Amerika. Zasjala je na svjetskoj književnoj sceni romanom “Polovica žutog sunca” u kojem prikazuje građanski rat u Nigeriji.