3 pitanja o novoj knjizi za Leu Brezar
Kako ste došli na ideju za novu knjigu?
Ideja se rodila još pri pisanju Superjunakinja. U poslijednjih nekoliko godina okrenula sam se radu na sebi kako bih preispitala svoje ponašanje i promijenila naučene obrasce, oslobodila se suvišnih i nepotrebnih frustracija, mnogih negativnih uvjerenja i otpustila ono što me koči da krenem naprijed – u smjeru u kojem želim. Radeći na sebi, uvidjela sam da mnogi od nas funkcioniraju po sličnom principu: očekujemo promjene, a ponavljamo i donosimo iste odluke, držimo se starog načina razmišljanja i suludih principa. Uvidjela sam da mnogi od nas nisu svjesni lekcija koje život nosi i da često mislimo da to što se događa nema veze s nama i našim odlukama. Kontinuiranim ponavljanjem istog načina življenja dovodimo se u situacije u kojima se zapravo vrtimo u krug. Tako rodila ideja o novom romanu ”Kradljivci sreće”. Svoje sam junake pratila kroz nekoliko života, dovela ih u izazovne situacije u kojima moraju konačno donijeti pravu odluku kako bi promijenili život i sebe.
Kako ste istraživali temu?
I u ovoj sam se knjizi najviše služila znanjem koje posjedujem, a ono se tiče odnosa i osobnog razvoja pojedinca, a ponešto je tu bilo i onog iz svijeta poduzetnika, jer se radnja događa u marketinškoj agenciji. Na kraju jedan je dio radnje fantazija, plovila sam u prošlost. Za te dijelove, koji su se ticali prošlosti, koristila sam poznavanje hrvatskih legendi Šibensko-kninske županije o kojima je prije nekoliko godina naša agenicija snimala dokumentarac. Moram reći da se u pisanju najviše koristim osobnim iskustvom kojeg još ima dovoljno i za nekoliko romana.
Koji su dijelovi knjige bili najzahtjevniji za pisanje?
U ovoj sam knjizi opisivala živote ženskih i muških likova. Razmišljati kao muškarac bio mi je najizazovniji dio, a koristila sam se obrascima ponašanja onih muškaraca koje dovoljno poznajem. Kombinirala sam razne izvore te se nadam da sam uspjela dočarati muški pogled na svijet. Drugi izazov je bio taj da se oduprem žurenju k završetku. To je izazov s kojim sam se nosila i u Superjunakinjama, no pisanje se brusi sa svakom novom knjigom i bit će još prilika za susrete s tim izazovom.
„Kradljivici sreće“ drugi su roman Lee Brezar nakon prvog hita „Superjunakinje“, u kojoj su četiri žene na životnoj prekretnici našle na odjelu ženske psihijatrije. U „Kradljivcima sreće“ tema romana je coaching u marketinškoj agenciji u kojoj treba popraviti međuljudske odnose. Kreativni direktor je, naime, bezobzirni alfa, a vlasniku tvrtke odgovara njegovo ponašanje sve dok donosi profit. Zahvaljujući vidovitoj trenerici, ključ za rješavanje kriza likovi pronalaze u svojim prošlim životima, ali što ako nije dovoljno pratiti poznate obrasce da bi se odigrale uloge u kojima su se našli?
Lea Brezar vrlo dobro zapaža aktualne teme koje dominiraju našom svakodnevnicom i u svojim romanima traži načine za njihovo rješavanje. Dosjetljivim isticanjem ključnih rečenica na praznim stranicama knjige, autorica naglašava putokaze kroz roman i puteve koje treba slijediti u osobnom razvoju.