3 pitanja o novoj knjizi za Branku Erdelji-Štivić
1.Kako ste došli na ideju za knjigu "Starenje za početnike"?
Našla sam se u dobi za odlazak u mirovinu, činilo mi se odjednom. Tako velika odluka izgledala mi je kao dobra tema, ali razmišljajući o njoj došla sam do još važnije teme: prijelaza iz jednog životnog razdoblja u drugo, iz aktivnog u ono koje je po svojoj definiciji i po samom imenu neaktivno. Pokušavajući sama doći do odgovora, odlučila sam kreirati likove i priču, a glavnu junakinju staviti upravo u spomenutu poziciju. Pritom su se otvorila još neka važna pitanja, poput: može li osoba u toj dobi dalje rasti, može li mijenjati obrasce ponašanja i time mijenjati odnose u svojoj najbližoj okolini i napokon živi li doista u šezdesetogodišnjakinji „mlada djevojka“ i kako se to manifestira
2. Kako ste istraživali temu?
Provela sam radni vijek radeći kao liječnica, gotovo tri desetljeća u praktičnoj medicini. Tako sam i svjedočila i sudjelovala u mnogim životnim situacijama koje su bile visoko emotivno nabijene, i pozitivno i negativno. To iskustvo bilo mi je od velike pomoći pri kreiranju likova, njihovih doživljaja i osjećaja. O pravnim poslovima sam čitala i savjetovala se prijateljima te struke.
3.Koji su dijelovi knjige bili najzahtjevniji za pisanje?
Itu, alter ego glavne junakinje Melite trebalo je predstaviti onirično, a opet stvarno, tako da kraj prirodno pripada Meliti. U svima nama živi stvarno i onirično, samo je pitanje koliko su ravnopravni.
"Starenje za početnike" autorice Branke Erdelji-Štivić roman je živopisnog ugođaja i zanimljive strukture koji razbija nekoliko ukorijenjenih predrasuda. Prva među njima je da starenje mora biti dosadno, degenerativno i depresivno. Kad se glavna junakinja Melita umirovljenjem oprosti od svoje profesije, u traženju novog identiteta pomaže joj njezino drugo ja, imaginarna Ita, koja neposrednije osjeća i slobodnije izražava svoje emocije. Imaginarni dijalozi između Ite i 15 godina mlađeg Tome vode se u dosjetljivo ugrađenim dramskim dijelovima, u kojima Ita proživljava osjećaje koje Melita potiskuje. O predrasudama s kojima se obračunava "Starenje za početnike" urednica Milena Benini u pogovoru je napisala: "Nikome nije čudno kad pedesetogodišnji Tom Cruise zavodi djevojku kojoj još nije ni trideset, a obrnuta situacija, čak i kad se dogodi (što je rijetkost), predstavlja se kao komedija jer, zaboga, žena koja prijeđe pedesetu ne može biti privlačna, a ona koja prijeđe šezdesetu ne bi se trebala ni vidjeti. (...) Branka Erdelji u svome romanu pak svjesno i namjerno ide u posve suprotnom smjeru!"
Važnu ulogu u romanu ima Koprivnica, grad u kojem je dr. Branka Erdelji-Štivić provela gotovo 30 godina kao liječnica školske i obiteljske medicine. Kada je razmišljala o gradu u kojem bi njezina glavna junakinja mogla pronaći utočište i prijateljsku riječ, nije mogla odoljeti da ne opiše upravo Koprivnicu, rekla je iskreno Branka Erdelji-Štivić na dirljivoj promociji u koprivničkoj knjižnici.