3 pitanja o novoj knjizi za Anu Dumančić
1. Kako ste došli na ideju za knjigu Pravi se da si normalna?
Moja sestra blizanka, Nikolina Sesar, prva hrvatska žena neurokirurg, bila je prije dvije godine mjesec dana po svim novinama. Kulminacija je bio jedan intervju na četiri stranice u Jutarnjem listu s vrištećim naslovom: „Nikolina, prva hrvatska žena neurokirurg, govori kakav je ljudski mozak“. I tu je Nikolina pričala da je ovakav i onakav, ružičast, pulsira, svaki je drugačiji i osjeća strahopoštovanje prema svakome kad stane pred njega itd… Na to sam ja napisala parodiju na taj članak, pomalo vulgarnu, u kojoj je glavni lik bila Karolina, prva žena urolog u Hrvata, koja se specijalizirala za muške organe i objašnjava kako izgledaju kad stane pred njih. Ta priča je u mojim obiteljskim krugovima naišla na prilično dobar odjek, svi su se jako smijali pa mi je to dalo krila. Tada sam napisala prvih nekoliko poglavlja Normalne i slala ih okolo prijateljima i familiji na čitanje. Kako su jednako dobro reagirali, uskoro su se počele gomilati rečenice i nastao je taj kompleksni zaplet likova i situacija koji je i meni teško zapamtiti. Ne zaboravite, ipak sam studirala hispansku književnost i magijski realizam mi je ušao pod kožu. Tako da je i roman malo takav - toliko pretjeran da je teško povjerovati u njega, ali zvuči logično dok previše ne seciraš detalje.
2. Kako ste istraživali temu?
Nisam trebala istraživati temu jer je tema meni toliko prirodna da se samo gradila spontano. Osim nekoliko kava s jednim prekrasnim dečkom koji je odbjegli neokatekumen i učlanjivanja u njihove grupe po Facebooku, nisam se baš pretrgla od proučavanja tematike.
3. Koji su dijelovi knjige bili najzahtjevniji za pisanje?
Najzahtjevniji dio bio je nagovoriti nekoga da pročita knjigu. Pisati meni nije problem. Ja sam se ludo zabavljala dok sam pisala knjigu. Nekad bih se znala sama u kući u Denizliju smijati na sav glas na neke dijelove koje sam napisala. Tada sam si bila malo patetična, ali sad vidim da se reflektiralo na roman to što sam se ja super družila sama sa sobom dok sam ga pisala i knjiga je puna neke lijepe, svijetle, pozitivne energije.
Roman „Pravi se da si normalna“ započinje sljedećom posvetom -„Jedini je cilj ove knjige da se čitatelj zabavi i da se bez obaveza istodobno smije i poistovjećuje s likovima. Ako se itko od mojih prijatelja prepozna, lijepo ih molim da to shvate kao izraz moje ljubavi jer da mi nisu važni i da ih ne volim ne bih o njima pisala.” Roman ima vrtoglavi tempo, koji se dodatno ubrzava kad se novac prelijeva iz ruke u ruku – guruima, udrugama, organizacijama, pojedincima… Svi su odnosi interesni, komunikacija je reducirana, vlada natjecanje u nametanju ukusa, izgleda i ponašanja, a jedina koja u općoj egomaniji ostaje svoja je pedantna liječnica posvećena svom poslu i svom životnom partneru. Kozerija o našoj stvarnosti, iskrivljeno zrcalo u kojem će nam biti najsmješniji – oni drugi. Preporuke za čitatelje napisale su autoričina sestra dr. Nikolina Sesar te spisateljica Josipa Pavičić Berardini i politička komentatorica Dragana Radusinović.
Ana Dumančić rođena je 1982. godine u Zadru. Dosta dobro poznaje latinski, turski, talijanski, španjolski, portugalski i engleski jezik, te, naravno, hrvatski. Osnovala je i vodi dvije uspješne tvrtke; prevoditeljsku agenciju Studio Nixa prijevodi d.o.o. i tvrku za savjetovanje u poslovanju i razvoj novih proizvoda Loud d.o.o. Nakon studija talijanskog i španjolskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, studirala je marketing na poslijediplomskom studiju Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.
Ima dvoje djece i živi naizmjenice u Zagrebu i Denizliju (Turska). “Pravi se da si normalna” njezin je prvi roman.