Male milosti – Dennis Lehane - priča o osveti, obitelji i ljubavi, ali i o duboko ukorijenjenim predrasudama i klasnim razlikama
Uživala sam u grubom realizmu romana Dennisa Lehanea čiji je najnoviji roman Male milosti prvi njegov roman koji sam pročitala. Nisam ga mogla ispustiti iz ruku. Glavna junakinja Mary Pat Fennessy je moćan lik i nije nalik nijednoj ženi o kojoj sam do sada čitala. U njenoj srži obitava nešto nepovratno slomljeno i nešto potpuno neslomljivo. A te dvije karakteristike ne mogu supostojati. Slomljena osoba ne može biti neslomljiva. Mary je definitivno lik s kojim čitatelji mogu suosjećati.
Mary je udovica, živi u socijalnom stanu irsko-američke enklave Southie, a oko nje cvjeta i trgovina drogom koja joj je nekoliko godina ranije otela sina koji se predozirao nakon povratka iz Vijetnama. Jedina radost joj je sedamnaestogodišnja kći Jules. No jedne večeri, nakon izlaska s prijateljima, Jules se ne vrati kući, a iste noći u njihovu susjedstvu pod kotačima podzemnog vlaka pronalaze Afroamerikanca koji je stradao u nerazjašnjenim okolnostima. A nesretni je mladić sin Maryne kolegice Calliope Williamson. Što je crni mladić u sitne sate radio u bjelačkoj četvrti? Gdje je nestala Jules? Jesu li ta dva događaja povezana? Mary počinje postavljati pitanja, nailazi na šutnju i proturječja. Je li smrt Calliopeinog sina povezana s nestankom njene kćeri? Mary udara u zidove šutnje sve dok ne shvati: oduzeto joj je posljednje što joj je dalo stabilnost na ovom svijetu. Izvan sebe od boli, ona kreće u osvetu odgovornima - i mora okajati vlastitu krivnju. Pod svaku cijenu.
Mary je beskompromisna u svojoj potrazi da otkrije što se dogodilo njezinoj kćeri što je odvodi u zabačeni svijet mafije i korupcije u kojem vlada nasilje i krajnja okrutnost. U početku sam brinula što će biti s njom. Pitala sam se kuda srlja, kako je nije strah i kako se usudi svim tim najokorjelijim kriminalcima pokazati zube. Sve dok nisam shvatila da je i više nego sposobna sama se nositi sa svime. Radnja se događa u Bostonu u vrijeme desegregacije javnih škola 1974. godine. Tinja sukob između bijele i crne populacije jer je sudac odredio da će ubuduće više crnih učenika ići u školu za bijele i obrnuto., a ta mjera trebala bi biti učinkovit lijek protiv rasne segregacije u siromašnijim područjima Bostona. Ali ni crna ni bijela populacija ne odobravaju takav pristup i nasilni sukobi su neizbježni. Mary Pat i Jules se nekako snalaze u društvu uglavnom irskog podrijetla. Novca nemaju puno, ali dovoljno da prežive. Sav rasizam, svo neznanje i mržnja tog vremena oko njih dolaze do usijanja. Ulični rat samo što nije planuo.
Lehane točno opisuje kakav je rasizam tada bio i bavi se upravo tim povijesnim pozadinama, analizirajući kako se mržnja izražava i što ljude tjera na nju. Roman je i suvremeno svjedočanstvo o tadašnjem životu, o ljudima, njihovim problemima, brigama, nedaćama i njihovoj prošlosti. U ovaj okvir je spakirao ono što najbolje zna: pisanje trilera. Nijedna riječ nije previše, radnja je uglavnom linearna bez neočekivanih obrata, a priča je dovedena do vrhunca bijesom i očajem glavne junakinje. Čitajući ga nećete biti sretni – roman će vas na kraju ostaviti rezigniranima i s gorkim okusom u ustima. Lehan se bavi i temama mase i moć” unutar zatvorene zajednice, a iako su se događaji odvijali u prošlosti, nameće nam on, ali i mi sami pitanje ne živimo li još uvijek upravo u takvom vremenu. Jer, posebno u posljednje vrijeme, čini se da su ljudi sve više podijeljeni oko svih zamislivih pitanja, a mržnja i bijes su sve veći. Roman uvijek iznova na više mjesta pokazuje koliko su "masa i moć" opasni i razorni.
Ovo je napet i brz triler, pun zavrzlama o nemilosrdnoj osvetnici i njezinim protivnicima iz miljea bostonske narko mafije koja bombardira zajednicu heroinom, iznajmljuje žene neznancima za pare, zlostavlja djecu i pretvaraju ih u goru verziju sebe, pljačkaju i ubijaju. Rasizam prati osvetničku kampanju kroz razne susrete uključujući i onaj s Calliope Williamson čiji je sin poginuo. Lehane ne štedi riječi kad je riječ o autentičnom jeziku i prikazu izazova toga vremena. Koristi psovke, osjeća se mržnja I napetost, navodne razlike između pojedinih društvenih klasa opisuje vrlo oštro i neemotivno. Ono što s jedne strane cijelu priču čini živom, čitatelju stvara i probleme. Svatko tko se želi pozabaviti rasnim sukobom oko 1975., ovdje će pronaći uzbudljivu, dijelom autobiografsku i lijepo napisanu priču.
Iznenadila sam se koliko su me dirnuli posljednji redovi ovog romana. Jasno su mi dali do znanja da svatko na ovom svijetu nosi svoj teret. Ali ti su tereti ponekad zaista teški tako da se mogu smatrati sretnom što su moji prilično mali i laki.
Činjenica da Lehane potječe iz bostonske obitelji irskog podrijetla romanu svakako daje velik dio zadivljujuće autentičnosti, a posebice njezinoj junakinji Mary, koja je irskog podrijetla. Lehane koristi povijesno nabijeno okruženje za istraživanje dubokih društvenih pitanja. Iako ovo nije "klasičan" triler, pred vama je rijetko pametna kombinacija osobne drame i političkog sukoba što stvara čvrsti luk neizvjesnosti.
Male milosti nude uzbuđenje i zabavu, ali i ozbiljno propitivanje suvremenih povijesnih i društvenih tema., jer prikazuje mržnju kao sveobuhvatan sustav koji usmjerava okrutnost i nasilje protiv autsajdera dok je također spreman žrtvovati prijatelje i susjede. Svakako vrijedna knjiga koju preporučujem čitati.Dennis Lehane američki je pisac koji je napisao niz romana od kojih je čak pet prebačeno na film. Mistična rijeka, Nestala bez traga (Gone Baby Gone), Otok Shutter, Prljavi novac (The Drop, adaptacija kratke priče "Animal Rescue") i Zakon noći (Live by Night)
Kako je napisao Richard Russo: "Razmislite o svim svojim omiljenim autorima tvrdokuhanih krimića. Hammett? Chandler? Ross Macdonald? Robert Parker? I njihovim žestokim junacima. Spade? Marlowe? Lew Archer? Spenser? Niti jedan od njih ne može savladati Lehaneovu Mary Pat u poštenoj borbi i svi oni ne bi izdržali ni dana u njegovom Southieju."
Na naslovnici je fotografija Eugenea Richardsa američkog fotografa koji radi za Magnum Photos i VII Photo Agency, a.za vrijeme prosvjeda ispred srednje škole South Boston u rujnu 1974. I na kraju, početkom 2023. Apple TV+ kupio prava ao dio ekskluzivnog ugovora s Lehaneom i planiraju snimiti TV seriju u suradnji s Lehanom.