Bljesak tame - Ethan Hawke - iskustvo i životni lomovi u famoznom romanu
![Bljesak tame - Ethan Hawke - iskustvo i životni lomovi u famoznom romanu](https://citajknjigu.com/imager/900x600/upload/articles/ethan_op.png)
Nije ovo prvi roman Ethana Hawkea, ali je prvi u nas objavljen. Sjajan je on pisac, o tome nema rasprava. No ovaj je možda i najosobniji.
Bljesak tame izazvao je medijsku buku jer su "ispipali" da će Ethan opisati i raspad svog braka s Umom Thurman o kojem nitko od njih javno nije razglabao.
Ovo je priča o mladom slavnom filmskom glumcu čiji život puca po šavovima i koji sad ima pred sobom veliku stvar: debitirat će na Broadwayu u "Henryju IV". Mora d(p)okazati da je dobar glumac i to u trenutku kada se njegov brak raspada, a njegov je život svima otvorena knjiga, barem mu se tako čini, od vozača taxija do kolega glumaca... i svi bi nešto imali za reći. Jer, kako je mogao prevariti jednu od najljepših žena svijeta?
On je razočaran (ponajviše samim sobom), i dok ona nastavlja sa životom - turneje, naslovnice, pohvale, novi muškarac - on je zapeo u limbu. Razočaran je, ponekad bijesan, tužan, razmišlja o očinstvu (imaju dvoje male djece), o muškosti, njegovi su dani natopljeni jadom, alkoholom i usputnim seksom, živi u hotelu, bori se s tremom, juri s probe na probu i čeka premijeru. Hoće li biti dobar? Želi biti sjajan, fenomenalan, no može li pomiriti svoj privatni život koji se raspada i poslovni, može li imati uspjeha na daskama koje (mu sada doslovno) život znače?
A možda bi se ipak pomirio, spasio brak? No što više o tome razmišlja uviđa kako su duboke pukotine bile i prije nevjere. Nije stvar u tome da bi popravljeni brak mogao biti sretan već bi mogao oprostiti sam sebi.
Jedino što će ga izvući je da se da na pozornici sabere i "zakuca" ulogu Hotspura u Henryju IV pod vodstvom briljantnog režisera, i s jednim od sjajnih, ali i beskrajno narcisoidnih kolega koji glumi Falstaffa.
Roman je to o sramoti, o ljepoti, o moralnoj snazi umjetnosti, ljubavno pismo umjetnosti, kazalištu. Roman je to iskren do boli, duhovit, pametan i - srdačan o slavi i mukama po pozornici, nesigurnostima koje glumci prolaze, o slomljenom srcu, o ljubavi i svojevrsna meditacija o slavi. Može li umjetnost, gluma u ovom slučaju, zacijeliti njegovo srce?
GLUMCI KOJI SU ZAGAZILI U KNJIŽEVNOST
O glumcima se naveliko piše, objavljuju se njihove biografije, često neautorizirane. Neki pišu autobiografije uz pomoć nekog književnika, novinara, ali to nikako ne znači da glumci ne pišu. Osim scenarija, pišu i knjige. I to - sjajne knjige.
Carrie Fisher koju mlađi pamte kao princezu Leilu, a stariji kao hollywoodsko dijete, kćer slavnog para Debbie Reynolds i Eddieja Fishera, bila je nevjerojatna žena i sjajna spisateljica. U romanu Postcards from the Edge, Razglednice iz pakla opisala je svoje borbe s ovisnošću kroz junakinju Suzanne Vale. I roman i film (s Meryl Streep i Shirley MacLaine) kritičari su dobro prihvatili, a Carrie je svoje pisanje opisala kao "živopisan način izražavanja smeđe ili sive depresije", što je siže njezinog prekrasnog i ljekovitog romana. Nije tu stala i svaki je njen roman doživio pohvale.
Julie Andrews je osim memoara o svojim glumačkim i hollywoodskim danima napisala i seriju knjiga za djecu i slikovnica pod prezimenom Andrews - Edwards, po mužu, pokojnom režiseru Blakeu Edwardsu.
To je napravila i Jamie Lee Curtis, još jedno dijete zlatnog doba Hollywooda, kćer Janet Lee (Psycho) i Tonyja Curtisa. Napisala je slikovnice koje su kod djece sjajno prihvaćene
I Channing Tatum je napisao seriju slikovnica The Sparkella, počevši 2021. s "The One and Only Sparkella", o ljubavi između oca i kćeri, koja je inspirirana njegovim odnosom s kćeri. Nastavak "The One and Only Sparkella Makes a Plan" i treća, "The One and Only Sparkella and the Big Lie" dobile su dobre kritike.
Betty White je napisala more, more knjiga - od memoara, autobiografija, priča, a If You Ask Me je samo jedna, ali i mnoge slikovnice i bojanke.
Steve Martin je priznati i glumac i pisac. Napisao je prvo memoare, nekoliko drama, a onda i roman "Shopgirl" 2001. (adaptiran i za film s njim, Claire Danes i Jasonom Schwartzmanom). Napisao je bestseler The New York Timesa The Pleasure of My Company i, nedavno, An Object of Beauty.
Sean Penn je autor serijala "The Bob Honey Series", a 2018. debitirao je s romanom "Bob Honey Who Just Do Stuff". Tu satiru o ubojici koji gađa starije ljude ubijajući ih maljem pozitivno je ocijenio Salman Rushdie, ali nisu je svi hvalili. Sasvim suprotno. Premračno i prečudno. Ali tko voli...
Ako ste gledali "Imaš poštu" (You've Got a Mail) jedan od likova je opsjednut s pisaćim mašinama - osobnija je, na njoj je ljepše pisati, svaka je riječ udarcem tipke poput metka. Tom Hanks je 2017. objavio zbirku od 17 kratkih priča "Uncommon Type: Some Stories", nadahnutu s njegovom fascinacijom starim pisaćim strojevima, kojih je, usput budi rečeno, sakupio više od 50. Kritike su bile uglavnom dobre, simpatične su to i tople priče, pa je objavio i debitantski roman, "Stvaranje još jednog velikog filmskog remek-djela". I opet zakucao.
A onda je tu Etan Hawke o čijoj ćemo karijeri pisca još malo... Do sada je objavio romane The Hottest State (Najtoplija država), Ash Wednesday (Pepelnica), Rules for a Knight (Pravila za viteza) i ovaj. Ali, napisao je Meadowlark, A Coming-Of-Age Crime Story s kolegom piscem Gregom Ruthom, te grafički roman INDEH: A Story of the Apache Wars, opet s Ruthom. Bljesak tame je dakle stigao i kod nas, ali bilo bi divno imati na policama i ostale.
Ash Wednesday je njegov drugi roman. Priča je to o mladiću koji se sprema se upustiti se u najveću obvezu u svom životu - u očinstvo. Jimmy je pobjegao iz vojske, a Christy je trudna i otputovat će kući, s njim ili bez njega. Jureći Amerikom od Albanyja do New Orleansa do Ohioa i Texasa njih dvoje se transformiraju iz strastvenih ljubavnika koji su stalno u nekim sukobima, u mladu obitelj na veličanstvenom putovanju.
Rules for a Knight - nezaboravna bajka o očevu putu i bezvremenski vodič kroz mnoga životna pitanja. Vitez, u strahu da se možda neće vratiti iz bitke, piše pismo svojoj djeci da im ostavi zapis o svemu što zna. Razmišlja o samoći, poniznosti, oprostu, poštenju, hrabrosti, milosti, ponosu i strpljenju, oslanja se na drevna učenja istočne i zapadne filozofije, na velike duhovne i političke spise našeg vremena. Njegova namjera: dati svojoj djeci kompas za putovanje koje će morati napraviti sami, kratki vodič za ono što životu daje smisao i ljepotu. Knjižica za velike i male.
The Hottest State - priča o Williamu koji upoznaje Sarah u baru "Bitter End". On će za par mjeseci napuniti 21. i uskoro će glumiti u svom prvom filmu. Navikao je da uvijek dobije ono što želi pa nikada nije mario za druge, ali to će se promijeniti. Sarah, njegova cura istovremeno je i hrabra i sramežljiva, zavodljiva i povučena, bit će i Williamova propast i njegov spas. Od stana na Lower East Sideu do hotelske sobe u Parizu, od jedne ponude braka do bijesa i mudrosti koja dolazi preživjelima, u ovom je romanu Hawke prikazao da vas može "u samo jednom odlomku i očarati i šarmirati, i zaslijepiti i slomiti srce", pisali su kritičari.
INDEH je sasvim druga stvar. Godina je 1872., a Apache nations je regija razdvojena ratovima koji traju desetljećima. Goyahkla je mlad i hrabar Indijanac koji je izgubio i obitelj i sve što mu je u životu bilo drago srcu, što je volio. Ali, i dobije viziju i odlazi do vođe, Cochisea, s idejom da predvodi napad na meksičko selo Azripe. Divlji iskaz hrabrosti pretvara mladog Goyahkla u indijanskog heroja Geronima. Ali Apaški ratovi bjesne i dok se bore protiv neprijatelja, Apachi gube svoje voljene, očajnički se drže svoje zemlje i kulture, izgovaraju "INDEH" ili "mrtvi". Čini se da je postignut trajni mir, i da je rat gotov. Je li? Ova duboka i bogata priča o Indijancima kroz oči Naichesa, sina vođe Apača Cochisea, i Geronima koji pokušavaju pronaći mir i oprost oslikava neke od najveličanstvenijih likova u povijesti Amerike, ali pokazuje i koliku su cijenu Apači ( i ne samo oni) platili. Roman je bio bestseler broj 1 The New York Timesa, A Hawke je temu dugo i iscrpno istraživao. Dao je izvanredan uvid u kulturne razlike, užase rata, potrage za mirom i odmazde. Apači su ostavili neizbrisiv trag u predodžbama o američkom zapadu, a INDEH pokazuje zašto.
Na kraju, barem za sada tu je i Meadowlark, grafički roman o ocu i sinu i njihovom putovanju. U mirnom i skromnom gradu Huntsvilleu u Teksasu, Jack "Meadowlark" Johnson i njegov sin, tinejdžer Cooper kreću na putovanje epskih razmjera. Roman se događa u jednom danu, tema je Cooperova borba da preživi posljedice očevih pogrešaka, a obojica se očajnički bore s prijetnjama nasilja. Moraju se uhvatiti ukoštac s vlastitim disfunkcionalnim i ratobornim odnosom koji je ipak pun ljubavi. Suvremena krimi noir priča o odrastanju i o tom potresnom, ponekad teškom prijelazu iz mladića u muškarca, kako bojica pokušavaju (svakako žele) razumjeti svoje mjesto u svijetu i gdje im je mjesto u životima jednog i drugog zarobit će vas. A napetost i ogorčenost prijete eksplodirati... "Emocionalno evokativan, vizualno zadivljujući", rekli su, "dopast će se onima koje je osvojio i "Nema zemlje za starce" Cormaca McCarthyja i "Badlands" Terrencea Malicka".
Da. Hawke zna pisati.
Sandra Veić Sukreški