- Bel Ami, Guy de Maupassant
“Bel Ami” je francuski klasik iz 19. stoljeća o naivnom mladiću koji se očajnički želi nekako postati djelom više klase. Počet će s dugim nizom bogatih dama ogrezlih u dosadu koje su jedva dočekale da mu skoče u zagrljaj. Koliko je pariško visoko društvo 19. stoljeća bilo korumpirano lijepo se vidi. Dobrodošli u La Belle Epoque.
- Zvonar crkve Notre Dame, Notre-Dame de Paris , Victor Hugo
Možda je u svijetu Victor Hugo poznat je po “Jadnicima” (Les Miserables), no “Zvonar” je roman koji je zaista voljen. Srednjovjekovni Pariz nije sretno mjesto, a mi pratimo tragičnu gotičku priču grbavca Quasimoda, prelijepe Ciganke Esmerelde, kapetana Phoebusa i u požudu ogrezlog arhiđakona Claudea Frolloa. Živopisni opisi srednjovjekovnog Pariza i katedrale Notre Dame donijele su ne samo slavu piscu, već i rijeke turista koji su željeli vidjeti tu čarobnu crkvu da bi ostali zaprepašteni kad su vidjeli koliko je zapuštena i zatrpana. Francuzi ko Francuzi, pokrenuli su akciju spašavanja crkve i voilà – postala je simbolom Pariza.
- Svjetlo koje ne vidimo, All the Light We Cannot See, Anthony Doerr
Više od dvije godine na popisu bestselera New York Timesa i Pulitzerova nagrada dovoljan su mamac. A kad počnete čitati, zaboravite na sve ostalo. Drugi je svjetski rat, a naši su junaci slijepa 16godišnjakinja Parižanka Marie-Laure LeBlanc i Nijemac, 18godišnje siroče Werner Pfennig koji uspostavljaju nevjerojatnu vezu. Tu je i podzaplet koji uključuje misteriju najvrjednijeg dragulja u pariškom Prirodoslovnom muzeju s kojim imaju veze Marie-Laure i njezin otac, ključar muzeja i koji bježe iz Pariza.
- Kod ženskog raja, Au Bonheur des Dames, Émile Zola
U “Ženskom raju” posjetit ćete Pariz koji se brzo razvija u 19. stoljeću. Moderna robna kuća više je od utočišta kupca – to je simbol društva koje se mijenja, buržoazija uspinje, a klasni se odnosi mijenjanju. Velike robne kuće uništavaju male specijalizirane tekstilne radnje, a Zola k’o Zola, sjajno zapaža društveno-socijalne promjene. Paleta likova je naravno tu, ljubavna priča također te sudbine nekoliko obitelji. Detaljno opisan svijet tkanina i kupovanja daje nam uvid na početke potrošačkog svijeta u kojem živimo. Ukratko – jedan od najboljih Zola.
- Gore dolje po Parizu i Londonu, Down and Out in Paris and London, George Orwell
Malo smo u Londonu, malo u Parizu s ovim djelom Orwella koji je i dalje ako ne i malo više popularan od prošle godine. U pariškom djelu pratimo sudbinu perača suđa u skupom pariškom restoranu, a Orwell otkriva u kakvim uvjetima žive oni manje sretni Parižani- Pariz je uvijek romantičan, ali poput svakog grada ima i svoje tamnije, tužnije lice. Odličan je to podsjetnik da svaki grad ima svoju sirotinju i ljude koje nikako da pomazi sreća, a tužno je i što je ovo potresno djelo velikim djelom autobiografsko.
- Priča o dva grada , A Tale of Two Cities, Charles Dickens
Priča smještena između Londona i Pariza. U Parizu smo bačeni u previranja na pariškoj ulici u samom vrhuncu strahovlade i znate što to znači – giljotina! Ovaj je roman i dalje popularan i utjecajan, a jedna je i od najprodavanijih knjiga u povijesti.
- Pariški nokturno, Accident nocturne , Patrick Modiano
Patrick Modiano napisao je tamu i misterioznu priču koja počinje jednom nesrećom na ulicama Pariza. Tinejdžera autom udari automobil. Vozača se dječak sjeća, ali kroz maglu. Zaplet koji slijedi uključuje eter, policijski kombi, vozača kojeg kao da je zemlja progutala, put u bolnicu, koverte prepune novca… Sve u svemu, kako je to već s Modianom, čarobna i pariška knjiga.
- Cipelice kao bombon, The Lollipop Shoes, Joanne Harris
Drugi roman iz serije “Čokolada” i vodi nas u Pariz. Vianne Rocher, sada Yanne Charbonneau, odustaje od čarolija i otvara chocolaterieju na Montmartreu. Ne želi ništa više nego smiriti vjetar i zaštiti svoje kćeri. Ali, u živote im ulazi Zozie de l’Alba i započinje priču o izdaji, zavođenju i devijantnosti. Vianne ona podsjeća na nju samu, ali Zozie krade identitete, možda čak i sakupljačica duša. Sve se događa između Noći vještica i Božića, mračnija je od “Čokolade”, i odiše mistikom…
- Mala pariška knjižara. The little Paris Bookshop/ Das Lavendelzimmer, Nina George
Kad knjiga kombinira knjižaru, grad, knjigoznanca i malo ljubavi – to je za sve knjigoljupce dobitna kombinacija. Jean Perdu vlasnik je broda- knjižare u Parizu i ima nevjerojatnu sposobnost – točno zna koju knjigu njegov kupac u tom trenutku treba. Jedino ne može pomoći sam sebi, no kad otvori pismo stare ljubavi, odluči ispraviti prošlost. Odvezuje brod i kreće na plovidbu.. Originalno ime romana je “Soba lavande” no njemački je roman postao svjetski hit s promijenjenim imenom.
- Hemingwayeva žena, The Paris Wife, Paula McLain
U svijetu poznata kao Pariška žena ova je knjiga istinita priča o pariškim danima Ernesta Hemingwaya i njegove prve žene Hadley. Ona je s mužem, mnogo mlađim i mnogo siromašnijim, stigla u Pariz gdje je on tražio svoje mjesto pod suncem. Ona mu je stopostotna podrška, a u Parizu će sresti niz ljudi koji su sami sebe izopćili iz svojih domovina. Tu je Getrude Stein i njezin krug u kojem su najslavniji pisci toga vremena, a Ernest to tek mora postati.
Napisala: Sandra Veić Sukreški