Šest najboljih knjiga koje ove godine obilježavaju 20 godina svog postojanja

Za Čitaj knjigu piše Tatjana Barat
Otprilike u ovo ljetno doba davne 1997. godine uživala sam u ljetnim školskim praznicima nakon završenog drugog razreda osnovne škole. Dane sam provodila s najboljom prijateljicom Ninom, mačkama i brojnom rodbinom, jedući kilograme sladoleda i uživajući u kupanju. Baš u to vrijeme mog bezbrižnog djetinjstva bile su obavljene neke od najboljih knjiga postmoderne književnosti. Sve su to redom knjige koje su obilježile živote milijuna čitatelja diljem svijeta i čija popularnost ni danas ni najmanje ne jenjava. Ipak, teško je povjeravati da je prošlo punih dvadeset godina. Mislim da nikada neću shvatiti kamo to vrijeme tako neumorno juri.
Čini se da je 1997. bila iznimno plodna za mnoge autore, a mi u nastavku donosimo šest najboljih knjiga, prema našem mišljenju, koje zaslužuju da se obilježi njihov okrugli rođendan. Ako ih još niste čitali, odajte im počast ove godine pa iskoristite vruće ljetne dane koji su pred nama i krenite na čitanje. Vjerujte, itekako se isplati jer iz svake od ovih knjiga vi ili netko od članova vaše obitelji možete mnogo naučiti.
Joanne Kathleen Rowling: "Harry Potter i kamen mudraca"
Čini mi se kao da sam jučer prvi put uzela u ruke priču o neobičnom dječaku koji je živio u ormaru ispod stuba svojih tetka i tete ni ne sluteći kakva ga budućnost očekuje i u kakve će se avanture upustiti. Vjerujem da to nije mogla zamisliti ni sama autorica kada je u kafiću kao nezaposlena i samohrana majka ispisivala stranice knjige koju je odbilo čak 12 izdavača, no koja ju je kasnije vinula u zvijezde i učinila jednom od najbogatijih žena na svijetu.
Dakako, svima nam dragi dječak Harry od prve knjige do posljednjeg dramskog ostvarenja objavljenog prošle godine obilježio je djetinjstva milijuna djece diljem svijeta. Elementi fantastičnosti isprepleteni s edukacijskom notom prikovali su uz knjige, a kasnije i filmska platna, djecu koja su se vrlo lako mogla poistovjetiti s nekim od likova. Unatoč ponekim podijeljenim mišljenjima oko tematike knjige, posebno u crkvenim krugovima, Harry Potter je postao dotad neviđen fenomen u dječjoj književnosti.
Candance Bushnell: "Seks i grad"
Vjerujem da ne postoji gotovo nitko tko nije čuo za "Seks i grad", bilo knjigu ili pak istoimenu seriju snimljenu prema knjizi.
Iako su neki mišljenja da je u ovoj knjizi samo riječ o ispraznim "ženskim" temama i seksu, ona je daleko od toga. Naime, po prvi puta u književnosti počelo se otvoreno govoriti o modernim ženama 20. stoljeća koje se ne uklapaju u očekivanja koje društvo ima od njih i koje ne žele pristati na ništa manje nego što zaslužuju. Također se po prvi put na malim ekranima počela prikazivati serija koja je u svoje središte stavila ženu koja nije u stalnoj vezi, koja nema nužno majčinske instinkte, koja obožava modu i kojoj je karijera na prvome mjestu. Osim toga, kroz likove Carrie, Mirande, Samanthe i Charlotte otvoreno se govorilo o karijeri, napredovanju na poslu, seksualnosti, izazovima majčinstva i začeća, pobačaju, tumoru dojke, prevari partnera i dubokim posljedicama koje to ostavlja na vezi, kao i o nizu drugih važnih tema.
Ono najvažnije što nam je "Seks i grad" donio jest pak spoznaja da žene nisu "upropaštene" ako su u tridesetima i još nisu doživjele svoj "sretni kraj". Čini mi da je ovo idealno vrijeme da se ponovno posegne za ovom knjigom jer, htjeli mi to priznati ili ne, naše društvo još uvijek drugačije gleda na one žene koje nisu udane i nemaju djecu. Male sredine vrve takvim osudama u što sam se bezbroj puta i sama uvjerila.
Arthur Golden: "Sjećanja jedne gejše"
Roman koji u prvom licu opisuje fiktivni život gejše koja radi u Kyotu u vremenu nakon Prvog svjetskog rata prvi mi je put došao u ruke u studentskim danima, nedugo nakon što je prema njemu snimljen istoimeni film.
No, roman je izazvao brojne kontroverze u Japanu. Naime, gejša je žena koja jako dobro mora poznavati drevne umjetnosti, japanski ples i glazbu, književnost i aktualne teme, svirati nekoliko instrumenta, poznavati japansku ceremoniju posluživanja čaja, a osim što mora biti dobro obrazovana, mora biti i lijepa, duhovita, graciozna. Svo svoje znanje stečeno u posebnim školama gejše pokazuju na raznim proslavama, obično u čajnim kućama ili tradicionalnim japanskim restoranima, a nerijetko su i pratnje muškarcima. Zbog ovog potonjeg ostatak svijeta gejše vidi isključivo kao prostitutke, a tako je protagonisticu Nittu Sayuri opisao i sam Golden.
Kroz njezin lik opisuje odlazak djevojčica u ropstvo, potom u kuću gejša te, na koncu, borbu za naklonost moćnih muškaraca i stjecanje položaja u društvu koji ide s time. Pritom je nevinost žena najveća dragocjenost koja se daje onom muškarcu koji želi najviše platiti.
Jasno je da je zbog svega toga cijeli Japan oštro osudio ovu knjigu, no njezina popularnost ni najmanje ne jenjava.
Eckhart Tolle: "Moć sadašnjeg trenutka"
Pomalo drugačija knjiga od dosad navedenih uči nas kako se nositi s boli, negativnim emocijama, stalnim čekanjima te kako zaista pronaći sreću u sadašnjem trenutku. Riječ je o knjizi za samopomoć koja je nastala u trenutku kada je tzv. New Age pokret postao vrlo popularan, a tome je svakako pridonio i sam Tolle. On ljudsko spasenje vidi u sadašnjem trenutku i pritom je, moram priznati, itekako u pravu.
Svi mi čekamo nešto za što vjerujemo da će nam napokon promijeniti život. Vjerujemo da je sreća tamo negdje iza ugla. I sama sam dugi niz godina bila takva. Prvo sam kao mala čekala svaki novi Božić, ljetne praznike, onda da završim gimnaziju, potom da završi svaka pojedina godina studija. Svom snagom sam vjerovala da će mi život postati naprosto savršen kada diplomiram i nađem posao. Mislila sam da ću tada napokon biti sretna. To se nije dogodilo, a godine su prolazile. I onda mi se u prosincu prošle godine upalila lampica. Shvatila sam da sam cijeli svoj život provela u čekanju nečega što nikada nije došlo i tada drastično odlučila zaokrenuti svoja razmišljanja. Sada u svakom tjednu nastojim pronaći nešto lijepo i nešto što me veseli, bilo da su to sitnice poput odlaska na kuglanje, šetnje s mojom Bellom, kava s prijateljicom, vrijeme sa zaručnikom ili pak nešto veće poput leta balonom koji me očekuje za koji tjedan, a o čemu sam odluku donijela doslovno u jednom trenutku. Tako sam napokon počela pronalaziti sebe, pravu sebe koju sam putem izgubila tijekom godina.
Baš o svemu tome govori i Tolle, a njegovim se savjetima pisanim jednostavnim jezikom čitatelji vraćaju već dva desetljeća. Osjećate li da ste "zapeli" u životu, svakako preporučam ovu knjigu.
Arundhati Roy: "Bog malih stvari"
Raspad obitelji u kojoj se više ne osjećamo sigurni ni voljeni kao nekada mnogim je ljudima svakodnevica, a u takvoj su se situaciji našli i indijski brat i sestra, blizanci koji pokušavaju oblikovati svoje djetinjstvo u sjeni olupine u kakvu se pretvorila njihova obitelj.
Riječ je o toploj priči u kojoj je autorica prikazala život u Indiji na poseban način, prepun dječje naivnosti, zvonke glazbe i očaravajućih boja i mirisa. Zbog svega toga mnogi njezin prvijenac povezuju čak i s velikanima poput Dickensa i Faulknera, a obiteljska saga kakvu nam predstavlja zaista to i zaslužuje. Naime, svijet spomenutih sedmogodišnjih blizanaca drastično se mijenja kada jednog dana 1969. godine u njihov dom stiže predivna mlada rođakinja, koja će potaknuti velike promjene u dotada mirnom domu. Rođakinja je ubijena, a jedini svjedoci ubojstva bili su sedmogodišnji brat i sestra Estha i Rahel. Kako bi zaštitila djecu, njihova majka sina šalje ocu daleko od Indije, a u svoj se rodni kraj vraća nakon pune 23 godine i tada po prvi put ponovno vidi svoju sestru blizanku. No, godine udaljenosti učinile su svoje i nijedan član obitelji više nije isti.
Ovaj je roman ujedno i politički komentar na događaje u Indiji, koji je autorici priskrbio brojne nagrade te je i preveden na nebrojene svjetske jezike.
Mitch Albom: "Morrie utorkom"
Jeste li ikada upoznali nekoga tko se bori s teškom bolešću za koju je izgledno da ju neće pobijediti, ali se svaki novi dan veseli životu? Upravo je takav bio Morrie Schwartz, profesor sociologije koji je sa 78 godina obolio od teške bolesti koja nužno završava paralizom pluća, što pak dovodi do smrti gušenjem. Unatoč tome, neizmjerno je bio zahvalan na dugom životu koji je proživio i što je uopće dobio priliku oprostiti se s onima koje najviše voli, što je još jednom mogao osjetiti zrake sunca, udahnuti zrak i vidjeti danje svjetlo.
Riječ je o istinitoj priči koju je zapisao sportski novinar Mitch Alborn, bivši student profesora Schwartza, a na temelju njegovog djela snimljen je i film. Svakog utorka tijekom četrnaest tjedana Morrie i Mitch provode zajedničke sate te pritom mnogo uče jedno od drugoga, posebno Mitch. Dok mu pripovijeda o svome životu, iskustvima i izazovima s kojima se nosio, Morrie nas podsjeća na ono što je zaista važno u životu, a što nerijetko zaboravljamo u našoj utorci za materijalnim stvarima. Čak i kada je već u invalidskim kolicima, kaže kako ima nevjerojatnu sreću što je mogao živjeti onako kako je živio. Biste li u ovom trenutku mogli to reći za sebe? Mitch nije mogao, no druga prilika s njegovim mentorom drastično će ga promijeniti. Nerijetko su stariji i iskusniji mentori oni koji mijenjaju naš pogled na svijet, a Mitch je imao tu sreću da od svog najdražeg profesora uči ne samo nastavno gradivo, nego i lekcije o sreći, ljubavi i životu.





