Kako koristiti društvene mreže za prodaju svojih knjiga

Za Čitaj knjigu piše Tatjana Barat
U vrijeme kada su društvene mreže zavladale našim životima te kada brojni mediji i tvrtke koriste upravo ovaj način oglašavanja za prodaju svojih proizvoda ili usluga, čini se jedino logičnim da za istim posegnu i književnici.
Iako više cijenim one književnike koji ne iskaču iz paštete i puštaju da njihova djela govore sama za sebe, činjenica je da oni koji se ipak odluče za društvene mreže kao vrstu svoje promocije na koncu i uspiju prodati svoje knjige. To je danas postao jedan od najpopularnijih samopromocije. Uostalom, Rupi Kaur, jedna od najčitanijih pjesnikinja nove generacije, prvo se svojim stihovima proslavila putem Instagrama, a tek ih potom uobličila u provokativne knjige prodane u milijunima primjeraka diljem svijeta.
No, kako uopće početi s tom idejom? U nastavku donosimo nekoliko savjeta za sve one koji žele iskoristiti veliku moć društvenih medija i predstaviti javnosti svoju pisanu riječ.
Osmislite dobro korisničko ime
Želite li da vas buduća čitateljska publika ozbiljno shvati, važno je da se u virtualnom svijetu dobro predstavite. Pritom je jedna od najvažnijih stavki osmišljavanje korisničkog imena. Za autore je najjednostavnije i najlogičnije koristiti svoje ime i prezime kao korisničko ime u svijetu društvenih mreža. No želite li predstaviti neki svoj brend, a da to nije vaše ime i prezime, budite oprezni. Neka bude što jednostavniji i neka sadržava bit onoga čime se bavite.
Kombinirajte društvene mreže
Danas više nije dovoljno biti aktivan na samo jednoj društvenoj mreži. Želite li ostvariti poslovni uspjeh, morate imati na umu da neće svi vaši potencijalni čitatelji imati aktivne račune na svim mrežama jer ih jednostavno ne preferiraju. Zato morate razmišljati o različitim tipovima osobnosti krajnjih korisnika i prilagoditi im se. One društvene mreže koje su svakako nužne su Facebook, Instagram i Twitter.
Iako je Facebook od svojih začetaka unio brojne promjene te ćete svoju vidljivost često morati platiti, riječ je o najraširenijoj mreži koja trenutno ima više od dvije milijarde korisnika diljem svijeta i ako netko ima račun na samo jednoj društvenoj mreži, gotovo uvijek je riječ o Facebooku. No pripazite da zaista stvarate poslovnu stranicu, a ne svoj osobni profil. Iako vam se možda čini zgodnim objaviti fotografiju s djetetom ili bilo koji drugi vrlo privatni trenutak iz svog života, on nema što raditi na vašem poslovnom profilu.
Što se tiče Instagrama, kod njega je najvažnije pripaziti na estetiku i kvalitetu fotografija. Objavljujete li svoje fotografije ili svoje citate, pazite da oni budu u skladu s brendom koji želite stvoriti. Twitter je pak odličan za praćenje onih ljudi koji razmišljaju poput vas, za dijeljenje informacija o novom uspjehu, objavljenoj knjizi, nominaciji za neku nagradu i slično.
Redovito objavljujte
Međutim, nije dovoljno samo napraviti korisničke račune na svim društvenim mrežama i potom na njima objavljivati kada se toga sjetite. Da biste uspjeli u svome naumu, krucijalno je redovito objavljivati primjerene postove i komunicirati s čitateljima. Čak i samo lajk na nečiji komentar ili naljepnica drugoj će strani mnogo značiti. Nemate li vremena redovito objavljivati, posvetite tome sat vremena ujutro i unaprijed postavite termina svojih objava. Srećom, većina društvenih mreža nudi tu opciju pa ne morate fizički biti za računalom ili mobitelom tijekom cijelog dana. Možete koristiti i besplatni alat Buffer koji će uz nekoliko jednostavnih klikova upravljati svim vašim objavama.
Nemojte govoriti samo o svojim projektima i uspjesima; pohvalite i tuđe
Iako se vjerojatno na društvenim mrežama želite pohvaliti svojim dosadašnjim uspjesima, objavljenim člancima o vama, gostovanjima u emisijama i slično, samo takav sadržaj neće privući čitatelje. Objavite i citate koji vas inspiriraju, pohvalite kolege čije ste knjige ili članke čitali, prenesite statuse s društvenih mreža osoba kojima se divite i slično. Tako će čitatelji steći širu sliku o vama, bez da morate iznositi svoj privatni život.
Ne kupujte popularnost
Vrlo je važno shvatiti da nitko nije uspio preko noći, posebno u trenucima kada vam se čini da broj vaših pratitelja, a time i prodanih knjiga ne raste. Nipošto nemojte pokušavati privući ostale kupovinom broja sljedbenika i lajkova treće strane. Iako zvuči primamljivo, svatko tko se malo bolje razumije u informatiku, za nekoliko će časaka moći odgonetnuti je li broj vaših pratitelja lažan ili autentičan. Dogodi li vam se da vas otkriju, možete se pozdraviti s daljnjom karijerom.
Budite autentični
I na kraju, nemojte podlijeći pritisku onoga u što ne vjerujete. Nemojte se pretvarati da vam se sviđa nešto što je popularno ako niste toga mišljenja. Nemojte na svojim korisničkim računima dijeliti ono u što ne vjerujte. Čitatelji će ostati uz vas, a i novi će doći, samo ako budete iskreni i zaista vjerujete u ono što predstavljate.
