Čitajte s djecom: "Priče za laku noć za mlade buntovnice" najvažnija je knjiga koju trebate darovati svojim djevojčicama

Za Čitaj knjigu piše Tatjana Barat
Kada sam napokon primila u ruke knjigu godine, razveselila sam se poput djevojčice kojima su "Priče za laku noć za mlade buntovnice" i namijenjene. Voljela bih da je ovako nešto postojalo tijekom mog djetinjstva. No to ne znači da je sada, u kasnim dvadesetima, nisam pročitala u jednom dahu i da me sada nije inspirirala da i dalje ustrajem u svojim snovima.
Nezapamćen uspjeh Kickstarter kampanje
Pozadina nastanka ove jedinstvene knjiga poznata je više-manje svima. Autorice Elena Favilli i Francesca Cavallo, poduzetnice, novinarke i voditeljice raznih projekata vezanih uz djecu, odlučile su pokrenuti Kickstarter kampanju kako bi prikupile sredstva za stvaranje jedinstvene knjige. Uočivši kako najveći broj priča i bajki na tržištu djevojčice percipira kao one kojima je životni cilj pronaći princa. željele su razbiti stereotipe dječje književnosti i pokazati svakoj djevojčici da može biti apsolutno sve što poželi. Kampanjom je prikupljeno preko milijun dolara, čiji su donatori popisani na kraju knjige, i tako je nastala knjiga koja će vrlo vjerojatno promijeniti daljnji tijek dječje književnosti.
Autorice su udružile snage i sa sto iznimno talentiranih umjetnica diljem svijeta, čiji radovi prate priče.
Iznesene i gotovo zaboravljene hrabre priče
Ono što su ove dvije poduzetnice učinile zaista je iznimno. Okupile su sto stvarnih ženskih priča, sto žena koje su tijekom stoljeća mijenjale svijet, a mnoga njihova imena gotovo da su bila zaboravljena. Da ni ne spominjemo da brojna od njih nećete moći naći u školskim udžbenicima gdje već ionako žene jedva možemo nabrojati na prste. Primjerice, jeste li znali da je upravo žena zaslužna za uspješno provedenu misiju Apolla 11 ili da je još u 19. stoljeću žena napisala prvi računalni program? Ili pak da je ono što danas poznajemo kao metamorfozu također prvo počela istraživati žena? Nažalost, takve informacije u školskim ćete udžbenicima naći eventualno u rubrikama "Zanimljivosti" ili "Za one koji žele znati više", no rijetko će kada to postati dio uobičajenog nastavnog sata.
Međutim, autorice ne spominju samo velike znanstvenice, književnice i aktivistice iz nekih prošlih stoljeća, nego i djevojke današnjice koje su sve redom mlađe od dvadeset godina, a koje su pokazale da poriv za mijenjanjem svijeta i ostvarenjem svojih snova ne poznaje granice u godinama. Nikada nije prerano (ali ni prekasno) početi ostvarivati svoje snove.
Ono što je zajedničko svim ženama i djevojkama, bez obzira na to u kojem stoljeću živjele, jest to što su nailazile na prepreke. Nerijetko nisu imale ni podršku obitelji, a još manje šire zajednice, no to ih nije spriječilo da propitkuju svijet, da se odupru patrijarhatu i odluče reći glasno "Ne!" onome što se očekivalo od njih, a što one nisu htjele učiniti. Jednako tako nisu posustajale ni kada su se na njihovom putu našli zdravstveni problemi, crne prognoze za budućnost, život u izoliranim krajevima svijeta i slično.
Snovi nemaju granice
Čitanjem ovih priča s jakim (prijekopotrebnim) feminističkim nabojem koje započinju tipičnom formom priča i bajki "Jednom davno…" ili "Bila jednom jedna djevojčica…" djeca će naučiti i zanimljive činjenice iz povijesti, uočiti razliku između života žena na Zapadu i u islamskom svijetu, te primijetiti koliko je nekim djevojčicama teško dostižno ono što mi uzimamo zdravo za gotovo.
Osim toga, priče su pisane vrlo jednostavnim jezikom, lako razumljivim svakoj osnovnoškolki, a kako je velik broj opisanih žena vezan uz pojmove u znanosti ili polju aktivizma, također su jednostavno opisani pojmovi nužni za razumijevanje konteksta poput fosila, metamorfoze, rasne segregacije i slično. Svaka priča zauzima jednu stranicu knjige pa za čitanje jedne priče nije potrebno više od nekoliko minuta, što ostavlja dovoljno vremena i za raspravu o postignućima svake pojedine žene s vašom djevojčicom netom prije priprema za spavanje. No, nikako ne bih izostavila ni dječake kada je riječ o čitanju ove knjige jer i oni trebaju znati suosjećati sa ženama i djevojkama i shvatiti kroz što sve one prolaze u svijetu zamišljenom po mjeri muškarca.
Ako ove godine namjeravate posjetiti Interliber i kupiti barem jednu knjigu li pak već sada razmišljate o kupnji knjiga za nadolazeće blagdane najvažnijim mladim osobama u vašem životu, neka to bude ova knjiga. Tko zna, možda će upravo taj poklon promijeniti daljnji tijek života vaših djevojčica i pokazati im da mogu biti austoranutkinje, sutkinje, atletičarke, glazbenice, znanstvenice, novinarke, profesorice, inženjerke i sve što god požele. Neka same ispišu stranice svoje priče jer spol nema nikakve veze s našim snovima i aspiracijama.

