Bordeaux – kakvo prekrasno iznenađenje!

Od „uspavane ljepotice“ kako su ga voljeli nazivati Bordeaux se pretvorio u šarmantan, živahan grad koji oduzima dah.
Početkom jeseni dočekalo me je fantastično iznenađenje. Turistička zajednica grada Bordeauxa https://www.bordeaux-tourism.co.uk/, pozvala me je u posjet tom živahnom gradu koji nosi nadimak biser Akvitanije. I to s pravom. Bordeaux je do nedavno imao nadimak „Uspavana ljepotica“, ali danas je on sve samo ne uspavan grad. Živ je i živahan, u njemu se vino pije kao voda, obiluje kulturnim i povijesnim lokacijama još iz doba prosvjetiteljstva što ga čini drugim gradom u Francuskoj (iza Pariza) po broju zaštićenih građevina. Francuski književnik Victor Hugo davno je napisao “uzmite Versailles, dodajte Antwerpen i imate Bordeaux”. Kad pitate Francuze u kojem bi gradu voljeli živjeti najčešći će odgovoriti „U Bordeauxu.“ Jer, na samo je dva sata vožnje brzim vlakom od Pariza. Prema Lonely Planetu izabran je kao najuzbudljiviji grad 2017., prema anketi The New York Timesa 2016. je zauzeo drugo mjesto na listi gradova koje svakako treba posjetiti, a 2015. je proglašen najboljom gradskom destinacijom. Bordeaux još bolje od Pariza spaja staru i novu arhitekturu, a okružen je najboljim vinogradima na svijetu i pravi je simbol francuskog Joie de Vivre, radosti življenja i uživanja u životu.
Kako doputovati?
Do Bordeauxa možete doletjeti zrakoplovom kao što sam to učinila i ja. Air France odlično spaja Zagreb preko Pariza s glavnim gradom Akvitanije. Connecting time od jednog sata je sasvim dovoljno za transfer jer se zrakoplovi nalaze na istom terminalu broj 2. Trebate samo preći s 2E na 2F. Zatim od Pariza do Bordeauxa možete doputovati najnovijim brzim vlakom ili doploviti brodom koji će vas iskrcati na dokovima u centru grada. Jer Bordeaux leži na rijeci Garonne koja se ulijeva u Atlantski ocean.
Kako se kretati gradom?
Vrlo jednostavno. Grad nije prevelik. Nema automobilskih gužvi i velik je broj biciklista. Biciklističke staze su super uređene. Puno toga možete obići pješice. Muž i ja smo jedan dan prehodali čak 26 kilometara i vidjeli pregršt toga. Nekoć u sjeni većih gradova, danas se ovaj grad može pohvaliti centrom namijenjenim isključivo pješacima, predivnim parkom uz šetnicu pored rijeke i elegantnim tramvajima. Upravo su me ti tramvaji impresionirali. Naime Bordeaux zbog toga što leži na rijeci i pjeskovitom tlu ne može imati podzemnu željeznicu. Zato ima odlično organiziran tramvajski promet koji kroz tri linije (A,B,C) spaja cijeli grad. U najstrožem centru tramvaj nema električnih žica po zraku. One su ukinute po uputama UNESCO-a, pa napajanje električnom energijom ide preko vrlo sofisticiranih električnih kutija koje su ugrađene u tračnice. Tramvaj je - bešuman. Osim toga je i povoljan. Jedna vožnja stoji 10 kuna, ali najbolje je kupiti turistički Bordeaux pass koji vam omogućuje ulaz u sve muzeje, na povijesne lokacije i vožnju gradskim transportom za samo 29 eura dnevno ili 39 eura za dva dana.
Bordeaux highlights ili 6 dobrih razloga zašto da provedete produženi vikend u prijestolnici vina.
Gdje odsjesti?
Boutique hotel Mama Shelter https://goo.gl/wkH1MSu centru grada dizajnirao je Philip Starck. U pitanju je hipsterski hotelski lanac koji je nakon Los Angelesa, otvoren u Lyonu, Bordeauxu, Pragu i Beogradu.
Hotel de Normandie https://hotel-de-normandie-bordeaux.com/eng/ - u tradicionalnom hotelu u samom središtu grada, pored Grand Theatre. Ispred hotela je tramvajsko stajalište s kojeg možete na sve strane ovog grada. A tu je i prekrasan park pun zelenila.
Gdje dobro jesti?
L'entrecote https://www.entrecote.fr/ restoran u kojem se služi samo jedno jelo - rib eye steak s pofrijem i posebnim tajnim umakom. Nema mogućnosti rezervacije a pred restoranom se čeka i do pola sata.
Brasserie L'Orléans – (https://brasserie-lorleans.fr/en) tipična francuska brasserie (od 1942.) s odličnom hranom i poslugom.
I za kraj:
Francuski paradoks
Fasciniraju me ti Francuzi. Imaju najbolju hranu na svijetu, proizvode najbolja vina, imaju najbolje kolače, najbolje palačinke (crêpe), mousse au chocolat, vole jesti, vole piti, uživaju u hrani, ničega se ne odriču, a svi imaju savršenu liniju. Svakodnevno jedu kruh, maslac, peciva, toplu čokoladu, gušćju jetru, paštete, dosta mesa, sireve, salame, kolače i imaju najmanju stopu oboljenja od kardiovaskularnih bolesti. Ovih dana sam se ponovo uvjerila da nema pretilih Francuza. Nisam niti jednog srela dok sam i sama hodala po 22 km na dan.
Trudila sam se naći neki bar, caffe ili kiosk koji radi prirodne sokove i smoothije ali, nisam uspjela. To se tamo ne pije. Tamo još nije došao trend pijenja svježih voćnih i povrtnih sokova. Nema bez glutena i nema bez laktoze. Istovremeno, u Londonu (Planet Organic, Health Food, Nature Food) možeš takav sok ili smoothie popiti na svakom uglu. Ali, oni imaju drugačiju prehranu i ne uživaju toliko u vinu o kojem znamo koje dobrobiti nosi. Naravno, u umjerenim količinama.
Za vrijeme posjeta Bordeauxu primijetila sam da se ljudi mnogo kreću, voze bicikle, hodaju i puno vremena provode na zraku i u prirodi.
Želim vam da što prije osjetite fantastičnu atmosferu ovog grada.




- La cite du vin koji je postao simbolom grada gotovo istoga trena kad je sagrađen

- Zvonik grada – La Grosse Cloche

- Vodeno zrcalo na Place de la Bourse

- Knjižara Mollat https://www.instagram.com/librairie_mollat/?hl=en– najveća nezavisna knjižara u Francuskoj

- Eco Darwin centar https://www.bordeaux-tourism.co.uk/Discover-Bordeaux/Must-See/Darwin-Ecosysteme– kolaborativni eko kvart na dobrobit svojih građana

- Books and Coffee (https://www.facebook.com/booksandcoffeebordeaux/ )– najljepši cafe s knjigama u kojem sam bila




