Za Čitaj knjigu piše Tatjana Barat
Prema magazinu The Guardian, roman „Male žene“ jedna je od najvažnijih ženskih knjiga svih vremena. Priča o sestrama March Louisu May Alcott vinula je u zvjezdano nebo, a ujedno je bila i jedna od rijetkih književnica 19. stoljeća koja se usudila pokazivati snažne ženske likove koji znaju razmišljati svojom glavom. Upravo su takve bile sestre Jo, Meg, Amy i Beth, kao i njihova majka.
No i Louisin privatni život bio bi sasvim dobra podloga za pisanje romana (što u neku ruku i jest bio), a možda upravo ovih deset zanimljivosti niste znali o njoj.
- Prijateljevala je s mnogim poznatim i utjecajnim osobama
Louisa je zajedno sa svoje četiri sestre odgajana u politički vrlo aktivnoj obitelji koja se borila protiv nepravde i ugnjetavanja. Dok je još bila dijete, pomagala je roditeljima koji su skrivali robove pobjegle putem podzemnih hodnika, te žustro raspravljala o ženskim pravima s Margaret Fuller. Kako je odrastala, tako se sve više uključivala u rasprave s očevim prijateljima, koji su postali i njezini prijatelji, kao što su Henry David Thoreau, Ralph Waldo Emerson i Nathaniel Hawthorne. Iako njezina obitelj nikada nije bila imućna, zahvaljujući ovim poznanstvima imala je pristup obrazovanju i čitanju knjiga u Emersonovoj pozamašnoj kućnoj knjižnici, a sve ju je to dovelo i do prijateljstva sa sufražetkinjom Juliom Ward Howe.
- Pisala je pod pseudonimom
Kako bi financijski pomogla svojoj obitelji, Louisa je radila već u tinejdžerskoj dobi kao sluškinja, dadilja i učiteljica, no čitavo je vrijeme i pisala. Kada joj je bilo 19 godina, jedan je ženski časopis objavio njezinu prvu pjesmu, no to je bilo pod pseudonimom Flora Fairfield. Smatra se da je tada još uvijek tražila svoj spisateljski izričaj, pa je zato posegnula za tim imenom, no tri godine kasnije već počinje pisati pod svojim imenom i prezimenom.
- U dnevničke je zapise prenijela svoje iskustvo iz Građanskog rata
Kada je započeo američki Građanski rat 1861. godine, Louisa je s ostalim ženama šivala vojničke uniforme, no potom je počela raditi kao medicinska sestra. Asistirala je liječnicima pri amputacijama ruku i nogu, tješila umiruće vojnike, a o svemu tome pisala u pismima svojoj obitelji. Dvije godine kasnije na temelju pisama objavila je knjigu nazvanu „Bolničke skice“, koja je postigla izniman uspjeh.
- Lakim tekstovima do zarade
Kako je zarađivanje bilo prioritet, Loiusa je prije velike spisateljske karijere pisala tekstove s kojima se gotovo nitko ne bi ponosio – ukratko, pisala je laku literaturu ljubavne tematike prepunu niskih strasti. Bio je to brz i jednostavan način zarade, no pisala ih je pod pseudonimom A.M. Barnard. Ipak, omogućili su joj plaćanje računa i razvijanje mašte.
- Otrovala se živom
Liječenje drugih u spomenutom Građanskom ratu nije prošlo bez posljedica – Louisa je oboljela od teške upale pluća te je primila lijek koji se tada uobičajeno koristio – mješavinu u kojoj je živa bila glavni sastojak. Posljedice takvog tretmana osjećala je čitav život – imunitet joj je bio vrlo slab, imala je vrtoglavice, pa čak i epizode halucinacija.
- „Male žene“ napisala je da pomogne ocu
Kada se riječ o Louisi pročula u izdavačkim krugovima, jedan joj je izdavač ponudio da napiše „roman o djevojčicama“. Kako sama sebe nije smatrala ženstvenom, rekla je da ne bi znala o čemu pisati i odbila ponudu. No godinu dana kasnije, njezin je otac pokušava objaviti knjigu kod istog izdavača, a ovaj mu je tiskanje uvjetovao Louisinim pisanjem „romana o djevojčicama“. Kako bi pomogla svome ocu. Louise je pristala i tako je nastala jedna od najvažnijih knjiga svih vremena.
- Angažirala se u borbi za prava žena
Tijekom sedamdesetih godina 19. stoljeća, Louisa je saveznom američkom državom Massachusetts hodala od vrata do vrata kako bi mlade žene potaknula da glasaju i zalažu se za bolje uvjete odrastanja svoje djece, naprosto 19. amandman koji se odnosio na obrazovanje. Ona je ujedno bila prva žena koja se u spomenutoj saveznoj državi registrirala kako bi mogla glasati.
- Nije imala biološku djecu, ali je brinula o nećakinji
Louisa se nikada nije udavala niti planirala imati djecu, no preuzela je brigu o kćeri svoje najmlađe sestre kada je ona preminula mjesec dana nakon poroda. Znajući da joj je kraj blizu, njezina sestra May zamolila ju je da brine o njezinoj kćeri, također imena Louise. Djevojčica je djetinjstvo provela s voljenom tetom, no imala je samo 8 godina kada je Louisa umrla od posljedica srčanog udara, nakon čega je otišla živjeti kod oca u Švicarsku.
- Poigravala se s obožavateljima
Uspjeh koji su postigle „Male žene“ iznenadio je i samu Louisu. Odjednom su joj se pred vratima stvarali redovi obožavatelja, a ona nikako nije bila ljubiteljica tolike pažnje. Zato se povremeno pretvarala da je vlastita sluškinja te da „gazdarice“ nema doma, u nadi da će neželjeni obožavatelji što prije otići.
1o. Njezina je kuća otvorena za posjetitelje
Njezinim današnjim obožavateljima njezin je pak dom otvoren za posjete. U Ulici Lexington 399 u Concordu, Massachusetts, moguće je posjetiti kuću Orchard u kojoj je Louisa živjela s obitelji od 1858. do 1877. Vrijedi spomenuti da se u kući nalazi i stol za kojim su nastale „Male žene“.